Tatlıların En Lezzetli Ve En Basiti Ağızda Sünen Yalancı Tavuk Göğsü Tarifi

Tatlıların En Lezzetli Ve En Basiti Ağızda Sünen Yalancı Tavuk Göğsü Tarifi

Sade ancak lezzetli bir tatlı yemek isteyenler için en basit ve en lezzetlisinden yalancı tavuk göğsü tarifi. Tüm püf noktaları ile hızlıca hazır olan tavuk göğsü tatlısına herkes bayılıyor...

Yalancı tavuk göğsü tatlısının en pratik ve en lezzetli tarifi yazımızda. İçerisinde nefis süt ile tereyağı olan bu güzel tatlının püf noktası ise içerisinde herhangi bir topak bırakmamak. Topaklanmanın önüne geçmek için de ağır ateşte hızlıca pişirmek gerekiyor. Ocaktan aldıktan sonra da mikserle sekiz dakika kadar hızlıca çırpmak lazım. Ancak eğer evinizde mikser yoksa normal çırpıcınızla biraz daha uzun süre hızlıca çırpmaya devam edebilirsiniz.

Nefis Tadı ile Ağızda Sünen Yalancı Tavuk Göğsü Tatlısı Tarifi İçin Kullanılacak Malzemeler

Yüz yirmi beş gram kadar tereyağı ile beraber bir su bardağı un kullanacağız ancak yumuşak bir tatlı yapacağımız için mutlaka unumuzu eleyelim.
Bir buçuk su bardağı oranında da toz şeker ile bir litre kadar süt, bir paket vanilya ve bir tatlı kaşığı kadar da süslemek için tarçın kullanacağız.

Yalancı Tavuk Göğsü Tatlısı Tarifi Nasıl Yapılıyor?

İlk adımda derin bir tencereyi ocağa alalım. İçerisine tereyağını dökelim ve eriyene kadar bekleyelim Eriyen yağın üzerine elediğimiz unu dökelim ve kısık ateşte yavaş yavaş unumuzu kavuralım. Ardından unumuzun kokusu çıkınca da sütümüzü ağırca dökmeye başlayalım. Hızlıca hareketlerle beraber çırpıcıyı kullanarak karıştırmayı durdurmayalım. Üzerine şekeri de ekleyelim ve muhallebi olana kadar da hızlıca karıştırmayı sürdürelim. Topak topak olmaması için çırpıcıyı hızlı ve süreğen hareketlerle kullanmak çok önemli.

Kıvamı göz göz olduğunda da  artık vanilyayı ekleyebiliriz. Biraz karıştırdıktan sonra ocağı kapatıp muhallebiyi de tezgah üzerinde yedi ya da sekiz dakika kadar yüksek devirde çırpalım. 
Sonrasında borcamımızı güzelce ıslatalım ve muhallebiyi de içerisine dökelim. Oda sıcaklığına gelen tatlıyı buzdolabında en az dört saat kadar bekletelim. Sonrasında süsleyerek ve dilimleyerek servis edebiliriz. Afiyet olsun.