Tavada tost yapımını öğrenince artık makineden vazgeçeceksiniz çünkü tavada piştiğinde..

Tavada tost yapımını öğrenince artık makineden vazgeçeceksiniz çünkü tavada piştiğinde..

Tost herkesin sevdiği bir yiyecek. Genelde makinede yapılıyor oysa tavada yapılışı bile çok daha lezzetli bakın nasıl yapılıyor.

Öğrencilik yıllarımda tost makinesi alacak paramız yoktu açıkçası tostu ya fırında yapıyorduk ya da tavada.

En çok tavada yapılan hala hoşuma gider evde makine olmasına rağmen makinede yapmıyorum. Çünkü tostu makinede yaparken çok fazla zaman kaybı oluyor.

En önemlisi de makineyi temizlemek tam bir işkence bu yüzden tostu genelde makinede yapmak yerine tavada yapmak daha kolayıma gidiyor çünkü hem temizlemesi kolay hem de daha lezzetli oluyor.

Tavada tost yapmak için tostun yapışmaması için biraz tereyağı mutlaka kullanmalısınız. Ulusalpost'un önerisine göre: Tereyağı ve istediğiniz kadar kaşar peynirini bir kase içinde karıştırın.

Ardından karışımı tost ekmeklerinin arka yüzeylerine sürün. Birazcık tereyağını tavanın içine ekleyip eritin. Ardından tost ekmeklerini tavaya yerleştirin.

Ekmeklerin iç kısmına ise arzu ettiğiniz kadar kaşar peyniri ekleyin. Arka yüzeyleri pişince birbirlerinin üzerine kapayın.

Peynirlerin eridiğini görüp ekmeklerin kızardığını görünce ocaktan alın ve servis edin. Afiyet olsun :)

Tavayı rahatlıkla temizleyebilir ve tostunuzu yemiş olursunuz. Makineyi temizlemekle uğraşmaktan kuşkusuz daha kolay değil mi?