Tavuğu Böyle Pişirmeyin Gıda Zehirlenmesine Yol Açıyormuş! Sağlığınız İçin uzak durun

Tavuğu Böyle Pişirmeyin Gıda Zehirlenmesine Yol Açıyormuş! Sağlığınız İçin uzak durun

Türk mutfağının sayısız tavuk yemekleri bulunur. Marketten alınsa da kasaptan alınsa da tavuğu bu şekilde tüketmek bakın nasıl sorunlara yol açıyor? Tavuğu bu şekilde tüketmek çok büyük sıkıntılara yol açıyor.

Uzmanlar uyarıyor. Marketten alınan çiğ tavuğu en doğru şekilde pişirerek zehirlenme riskini en aza indirin!

Tavuk ucuz et olduğu için çok fazla tercih ediliyor ancak en fazla zehirlenmeye yol açan besinlerin de başında geliyor. Tavuğu yemeden hatta almadan önce bu noktalara dikkat etmek gerekiyor...

Marketteyken de dikkat etmek gerekiyor

Marketten alınan tavuklarda ilk dikkat edilmesi gereken nokta, sok kullanma tarihleridir. Son kullanma tarifi geçen tavuğun bozulmamış olma ihtimali yoktur. Tavuk alırken dikkat edilecek ikinci nokta ise rengidir. Sarı renkteki tavuklar genellikle bozulmuş olur. Paketli olduğu için kokusu belki anlaşılamayabilir ancak paketi açınca zaten o kötü koku burnunuza gelecektir. Elinizden geldiğince canlı renkli tavukları almaya çalışın.

Market alışverişinde alacağınız son şey tavuk olsun. Çünkü çözündüğünde tavuk tekrar dondurulmaz. Hatta bunun bilincinde olan bazı mağazalar, tavuk dolabını kasaların yakınına koyuyorlar.

Tavuğu hiçbir yere değdirmeden tencereye alın

Eve getirdiğiniz tavuğu ayrı bir poşete alın ve elinizden geldiğince tavuğu çiğ halde bir yerlere değdirmemeye çalışın. Tabak ya da tezgah gibi yerlere bırakılan tavuk zehirlenmelere yol açabilir çünkü üzerinde çok hızlı bir şekilde bakteri ürer. 

Tavuğu yıkamak şart değildir ancak bunu yapacaksanız lavabonun yakınında su sıçrayacak yerlerde yiyecek ya da kap çanak olmamasına dikkat edin. Çok hızlı bir şekilde üreyen mikroorganizmalar da sizi zehirleyebilir. 

Yirmi saniye kuralı

Tavuğu direkt tencereye aldıktan sonra vakit kaybetmeden elleri en az yirmi saniye yıkamak gerekiyor. Eller yıkandıktan sonra lavabonun çevresini de mutlaka temizlik malzemelerinin yardımı ile silin. Sadece su mikropları öldürmeyecektir.

Pişirirken...

Tavuğu pişirirken etin kırmızı kalmamasına dikkat edin. En ufak bir çiğ kısım bile sarmonella gibi zehirleyen bakterilerin tüketimine yol açabilir. Zehirlenme ise kendisini kusma, ishal ve yorgunluk ile belli eder. Zehirlenme halinde ise en yakın acile hemen başvurmak gerekmektedir.

İlgili Haberler