Tavuk Alırken Bunlara Dikkat! Marketten Alınan Tavuğun Ambalajındaki İfadeler Aslında Ne Anlama Geliyor?

Tavuk Alırken Bunlara Dikkat! Marketten Alınan Tavuğun Ambalajındaki İfadeler Aslında Ne Anlama Geliyor?

Tavuk satın alırken bir saklama koşullarına bir de yetiştirmek koşullarına dikkat etmek gerekiyor. Protein deposu olan tavuk maalesef ucuza satılması için çok fazla eziyete ve kimyasala maruz kalabiliyor. Etiketlerde yazılanların anlamı ise...

Neredeyse her gün marketten satın aldığımız tavukların nereden geldiğini hiç düşündük mü? Bu tavuklar aslına bakacak olursak bizim için çok zararlı maddeler içeriyor olabilirler. Hem de üzerlerinde bulunan ibarelere rağmen çok kötü şartlarda yetişmiş bile olabilirler. İşte o etiketlerin anlamları.

Doğal tavuk etiketi aslında sadece...

Markette karşılaştığımız tavuk ambalajının üzerinde "doğal tavuk" yazıyorsa aklınıza hemen çiftlikte mutlu mesut yetişmiş, organik yemlerle beslenmiş tavuklar gelmesin. Tavuk, ne yerse yesin nerede büyürse büyüsün tavuktur ve eğer ambalajın içine hayvanın etinden başka bir şey girmemişse bu ibareyi yasal olarak alma hakkı var. Ancak resmen kandırmaca olan bu etiket maalesef hayvanın yemi ya da yaşadığı koşulları yansıtmıyor.

Kafes olmaması şartları değiştirmiyor olabilir

Cage Free isminde yani "kafessiz" yetişen tavuklar da hiçbir anlam ifade etmiyor aslında. Hatta bakıldığında bu tavukların şartları çok daha kötü olabilir çünkü kapalı bir yerde herhangi bir hareket alanları olmadan üst üste yaşayan tavuklar  için de bu ibare alınabilmektedir. Diğer bir husus ise bu hayvanların ne yediği. Antibiyotik mi tüketmiş yoksa hormonlu yem mi verilmiş gibi bilgiler maalesef bu etiketle de anlaşılmamaktadır.

Salma tavuk etiketi...

Türkiye'de salma tavuk olarak geçen tavuklar ise hayvanların dışarıda da dolaştığını gösteriyor. Ancak yine görsellerle hafızamıza işlenen "çayırda gezen sağlıklı tavuklar" aklımıza gelmesin. Bu durum hayvanların gün içerisinde belli saatlerde kafeslerinden çıkarıldığı anlamına geliyor yalnızca. Yani gün içerisinde belki bir saat kadar da dışarıda geziyor olabilir. Ve bu da hayvanın hangi yemle beslendiğini göstermiyor.

Çiftlik tavuğu sandığımız gibi mi?

Çiftlik tavuğu ifadesi ise hayvanın yine sadece çiftlikte yetiştiğini göstermekte. Çiftlikte yine kafes koşulları altında da büyütülebilen tavuklar da maalesef yine tüketiciye güven verme konusunda yeterli denetime sahip değil.

Diğer yandan antibiyotiksiz tavuklar da piyasada bulunuyor ancak bu da sadece hayvanın kesim esnasında vücudundan antibiyotiğin atılmış olduğunu gösteriyor, antibiyotikle büyütülmediği anlamına gelmemekte.