Tavuk keyfiniz zehir olmasın böyle yemekten vazgeçmelisiniz zehirleyip sizi yoğun bağımlık edebilir

Tavuk keyfiniz zehir olmasın böyle yemekten vazgeçmelisiniz zehirleyip sizi yoğun bağımlık edebilir

Bazı yiyeceklerin yeniden ısıtılması tehlikeye yol açabilir! Özellikle tavuk konusunda dikkat etmelisiniz yeniden ısıtmadan önce bu uyarıya dikkat edin..

Tavuk günümüzde en çok severek tükettiğimiz yiyeceklerdendir. Ancak bazı durumlarda tavuk tehlikeli olabilir. Örneğin dışarıda uzun süre beklemiş bir tavukta bozulma riski çok yüksek olacaktır.

Tavuğun bozulması demek zehirlenecek olmanız demektir. Günümüzde bütün uyarılara rağmen ne yazık ki gıda zehirlenmeleri artarak devam etmektedir. Ulusalpost'un haberine göre hala hastanelere en çok başvuran vakalardan arasında gıda zehirlenmeleri yer almaktadır.

Uzmanlar gıda zehirlenmelerine karşı uyarılarda bulunurken dünden kalan yiyeceklerin kesinlikle ısıtılmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulunmaktalar.

Genelde israf olmaması için bazı yiyecekleri atmaz ve ertesi gün tekrar ısıtırız. Oysa bunun yerine o gün içerisinde tüketebileceğimiz kadar yemek yapsak daha sağlıklı olacaktır.

Böylelikle hem israf etmemiş hem de sağlığımızı tehlikeye atmamış olacağız.

Peki Tavuk neden tekrar ısıtılmamalı?

Gıda zehirlenmesi açısından en riskli yiyeceklerden biridir Tavuk. Tavuk yeniden ısıtıldığında içeriğindeki protein bakteri üretmeye başlatmaktadır. Protein yapısının değişimi sonucu ortaya çıkan bakteriler biz göremiyor olsak bile üremeye ve ilerlemeye devam eder. Ertesi gün ısıtıp tekrar yiyeceğiniz tavuk sizi zehirleyebileceği gibi yoğun bakımlık bile edebilir.

Aynı gün içerisinde ısıtmanızda ise bir sakınca yoktur. Ancak tavuk yemeğini ya düşük derecede hafif olarak ısıtın ya da aynı gün içerisinde mutlaka tüketin. Ertesi güne bırakmamak için ya o gün içerisinde sokak hayvanlarına yedirin ya da yukarıdaki uyarılar doğrultusunda israf etmemek için ertesi güne kalmayacak şekilde yemek yapın.

Unutmayın sağlık her şeyden önce gelir! Bilgiyi arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin.

NOT: AKTİF link vermeden alıntılama yapan Haber siteleriyle ilgili işlem başlatılacaktır..