Tayland'da Kralın Resmini Boyayan Bir Öğrenci 'Kral'a İhanet' Suçlamasıyla Tutuklandı

Tayland'da Kralın Resmini Boyayan Bir Öğrenci 'Kral'a İhanet' Suçlamasıyla Tutuklandı

Tayland'da uzun süredir devam eden hükümet ve monarşi karşıtı protestolar esnasında Kral Maha Vajiralongkorn'in portresine sprey boya ile zarar verdiği gerekçesiyle bir üniversite öğrencisi tutuklandı.

Tayland'da hükümet ve monarşi karşıtı protestolarda yer alan bir üniversite öğrencisi, Kral Maha Vajiralongkorn'in portresine sprey boya ile zarar verdiği gerekçesiyle tutuklanırken, Kasım ayında tekrar yürürlüğe giren 'Kral'a İhanet' yasası kapsamında tutuklanan ilk protestocu olarak tarihe geçti.

Tayland'da  geçtiğimiz yıldan bugüne kadar devam eden hükümet ve monarşi karşıtı eylemlere karşın hükümet gardını aldı. Hükümet, protestocuları cezalandırmak için, 'Kral'a İhanet' yasasını 2 yılın ardından tekrardan yürürlüğe koydu. Kraliyet ailesine hareket etmenin suç sayıldığı yasa gereğince ülkede şimdiye kadar en az 40 protestocu suçlandı. En son suçlama ise 21 yaşındaki bir üniversite öğrencisi olan Sirichai Nathuang'a yapıldı.

Tayland'ın başkenti Bangkok'ta bulunan Thammasat Üniversitesi öğrencisi olan Sirichai Nathuang, hükümet ve monarşi karşıtı protestolarda yer aldığı esnada Kral Maha Vajiralongkorn'in şehirde bulunan portrelerinden birisine sprey boya ile yazı yazdığı gerekçesiyle tutuklandı.

Nathuang'ın avukatı Noraset Nanongtoom yaptığı açıklamada, Kasım ayından bu yana 'Kral'a İhanet' yasasını ihlal ettikleri gerekçesiyle suçlanan 40 kişiden hiçbirisinin tutuklanmadığını aktardı. Avukat Nanongtoom, Sirichai Nathuang'ın 'Kral'a İhanet' yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklanan ilk protestocu olduğunu söyledi.

Öte yandan, Tayland Ceza Kanununun Kral'a ihanet suçunu düzenleyen maddeleri uyarınca Kraliyet ailesini eleştirenlere 15 yıl hapis cezası veriliyor. 

 

Kaynak:Haber Kaynağı