Tbb Başkanı Aydın: “Kosgeb Kredisine Bankaların İlgisi Yüksek”

Tbb Başkanı Aydın: “Kosgeb Kredisine Bankaların İlgisi Yüksek”

Türkiye Bankalar Birliği(TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, bankaların KOSGEB'in faiz desteği sağladığı kredilere ilgisinin yüksek olduğunu...

Türkiye Bankalar Birliği(TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, bankaların KOSGEB'in faiz desteği sağladığı kredilere ilgisinin yüksek olduğunu ve son 15 günde, 60 bini aşkın dosyaya işlem yapıldığını açıkladı.

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, KOSGEB tarafından faiz desteği sağlanan krediler ile Hazine destekli Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletiyle sağlanan kredilere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Aydın, kredilere hem talebin hem de bankaların kredi verme iştahının güçlü bir şekilde devam ettiğini söyledi.

"Uygulamada aksaklık yaşanmadı"

Yönetim Kurulu Başkanı Aydın, Türkiye Bankalar Birliği'ne gelen başvurularda faiz ödemeleri KOSGEB tarafından sağlanan kredilere bankaların ilgisinin az olduğu veya süreçlerin yavaş işlediği hakkındaki yorumların gerçeği yansıtmadığını belirterek, kısa bir sürede çok sayıda talep geldiğini, bunların işleme alındığını ve uygulamada bir aksaklıkla karşılaşılmadığını dile getirdi.

"Bankacılık sektörü kredi vermeye devam edecek"

İstihdam ve büyümenin hızlandırılması için alınan kararların olumlu etkilerinin görüldüğünü söyleyen Aydın, Hükümet tarafından büyümenin hızlandırılması ve istihdamın sürdürülmesi amacıyla kredi artışını destekleyen önemli kararların uygulamaya alındığının ve bunların olumlu etkilerinin açık bir şekilde görüldüğünün altını çizdi. Bankacılık sektörünün işletmelere kredi desteğini vermeye devam edeceğini de ifade eden Aydın, "KOSGEB tarafından faiz destekli kredi imkanlarında sağlanan iyileşme yanında, Hazine destekli KGF kefaletiyle sağlanan limitlerin önemli ölçüde artırılması ve borçlarını ödeyen veya ödeme niyetinde olan müşteriler için getirilen ek düzenlemeler, kredi talebini ve kredi arzını olumlu yönde etkilemektedir. Bankacılık sektörü, faaliyetini sürdürebilir durumda olan işletmelere yapılandırma desteği veya yeni kredi vermeye devam etmektedir" dedi.

"Geçen yıla göre artış 57 milyar TL"

23 Mart 2017 itibarıyla TL krediler yıl sonuna göre 57 milyar TL artığını aktaran Aydın, "Geçen yılın ilk üç ayında TL kredilerdeki artış 24 milyar olmuştur. Geçen seneki seyrin 2 katından daha fazla bir artış. İlk çeyrek itibarıyla yıl sonuna göre nominal artışta son beş yılın en iyi başlangıcını yapmışız. Önümüzdeki günlerde bu trendin artarak devam etmesini bekliyoruz. Bununla birlikte, destekleyici uygulamaların aynı zamanlarda başlatılması, alt düzenlemelerin kısa bir süre önce netleşmesi, bankaların kendi uygulama talimatlarını yeni tamamlamaları, hızla artan kredi başvurularının değerlendirilmesinin zaman alması gibi nedenlerle kredilerin kullandırılması için makul bir süre gerekmektedir. Bunu da olağan karşılamak gerekir" diye konuştu.

"Bankalar ile kredi görüşmesine başlayan 191 bin işletme var"

Kredi kullandırma işleminin Mart ayının ikinci haftasında başladığını ifade eden TBB Başkanı Aydın, "Son 15 günlük sürede 64 binin üzerine işletmeye kredi kullandırıldı. İnceleme aşamasında olan 40 bine yakın dosyaya ilişkin kararın da kısa sürede tamamlanmasını bekliyoruz. Bankalar ile kredi görüşmesine başlayan 191 bin işletme var. Sektörümüzde çok iyi niyetli bir yaklaşım ve çaba var. Bankalarımıza ve ilgili kurumlarımıza karşı anlayışlı olalım. Ekonomik olarak faaliyetini sürdürme imkanı olan müşterilerimizi desteklemeye devam edeceğiz" diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak : İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.