• BIST 92.052
  • Altın 213,506
  • Dolar 5,3060
  • Euro 6,0575
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 9 °C

Tbb Başkanı Feyzioğlu: "Gerçek Zafer 16 Nisan’da ’Hayır’ Çıkmakla Olmaz"

Tbb Başkanı Feyzioğlu: "Gerçek Zafer 16 Nisan’da ’Hayır’ Çıkmakla Olmaz"
Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, "Gerçek zafer 16 Nisan'da "Hayır" çıkmakla olmaz. 17'sinde bu milletin birbirinin yüzüne bakacak...

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, "Gerçek zafer 16 Nisan'da "Hayır" çıkmakla olmaz. 17'sinde bu milletin birbirinin yüzüne bakacak halinin olması lazım" dedi.

Fevzioğlu, Bursa Barosu Anayasa Komisyonu tarafından Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) Oditoryumunda düzenlenen "KHK Gölgesinde Anayasa" paneli öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, referandumla ilgili yürütülen propagandalar, toplantılar ve diğer çalışmalarda ayrıştırıcı değil, birleştirici bir dil kullanılması gerektiğini söyledi.

Referandum sonucunun "Hayır" çıkacağını savunan Fevzioğlu, "Ama gerçek zafer 16 Nisan'da "Hayır" çıkmakla olmaz. 17'sinde bu milletin birbirinin yüzüne bakacak halinin olması lazım. O sebeple cumhurbaşkanına bir şey diyemiyorum ama "Hayır" diyecek vatandaşlarımız bizi dikkatle izliyorlar onlara telkin ve tavsiyemiz lütfen siz sert söylemlere uymayın, kapılmayın. Siz model olun. Siz tonu üslubu düşürdükçe hakaret edenler hakaretlerinin yanlış olduğunu görecekler. Ben bir kez daha milletimize ayın 16'sında "Hayır" çıkacağını gördüğümüzü 17'sinde hep birlikte Türk milleti olmaya, eskisinden de birbirimize daha kenetlenmiş olarak devam edeceğimizi müjdelemek istiyorum" diye konuştu.

Referandum sonucu ile ilgili tahminlerin yanıltıcı olduğunu belirten Fevzioğlu, "Anketler bu baskı ortamında oldukça yanıltıcı. Keşke bu gerginlikler yaşanmasaydı ama şükürler olsun ki sonuç güzel olacak. Elimizden de geleni kucaklaştırmak anlamında yapıyoruz. Sadece anayasayı anlatmak ve sonucunda "Hayır" çıkmasını arzu etmek anlamında değil. Milletimizin birbiriyle kenetlenmesini sağlamak anlamında yaptırımlarımız oluyor" diye konuştu.

Türk tipi cumhurbaşkanlığının benzeri Katar, Suriye ve Libya'da uygulandığını öne süren Fevzioğlu, "Diyelim ki benzeri yok. Bir deneme yapılıyor o zaman. Bir ilaç olsa önce cansızlarda deniyorsunuz. Sonra farelerde deniyorsunuz. Sonra daha büyük memelilerde deniyorsunuz. En son "denenebilir', yani öldürmediğini anladığınız aşamada küçük küçük insan gruplarında deniyorsunuz. Şimdi bu anayasa daha önce hakikaten hiç yazılmamışsa denenmemişse 21. yüzyılda bu bizim icadımız ise damardan verdiğinizde bütün bu aşamaları atlamış oluyorsunuz. Yani aramaya başka bir deneme kademesi konsaydı herhalde daha doğru olurdu" şeklinde konuştu.

Panelde Fevzioğlu'nun dışında eski CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum ve Psikiyatrist Yazar Dr. Semih Dikkatli konuşmacı olarak yer aldı.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim