Teflon tavalardaki büyük tehlike. 10 büyük zararını duyunca bir daha kullanmayacaksınız

Teflon tavalardaki büyük tehlike. 10 büyük zararını duyunca bir daha kullanmayacaksınız

Teflon tavalarınızın ömrünü uzatabileceğinizi biliyor musunuz?

Halk arasında teflon olarak bilinen ancak yanmaz ve yapışmaz tava olarak piyasada satışa sürülen tavalar her evin mutfağında olan ürünlerdendir.

Özellikle pilav gibi dibinin tutması muhtemel yemeklerde sıklıkla kullanılan bu yanmaz ve yapışmaz tavalar zamanla ne yazık ki işlevini yitiriyor. Belki kullanımdan belki de kalitesinden bilinmez ama zamanla bu tavaların iç yüzeyi sıyrılmaya başlıyor ve o haliyle kullanmak da çok tehlikeli olabiliyor.

Zamanla yanmaz ve yapışmazlık özelliğini kaybeden bu tavaların ömrünü nasıl uzatabileceğinizi biliyor vmusunuz?

Yanmaz ve Yapışmaz Tavaların Ömrünü Uzatma Yöntemleri: 

Kısaca teflon tava kullanma kılavuzu da diyebiliriz. 

  • Teflon tavalar ocağa alınır alınmaz içerisinude işlem yapılması gereken tava çeşitlerindendir. Ocağın üzerine alıp ısıttığınızda tavaya zarar vermiş ve kullanım ömrünü azaltmış oluyorsunuz.
  • Bulaşık makinesinde yıkanmasında hiçbir sakınca olmadığı söylenen bu tavalar, makineye atıldığında kimyasal ve tazyikli suyun şiddeti ile zaman içerisinde aşınıyor ve işlevini yitiriyor.
  • Yüksek ateşe maruz bırakmak bu tavalar zarar verir. Örneğin bu tavada bir et mühürleme işlemi yaptığınızda tavanızı yakmış olursunuz.
  • Kullanımdan kaynaklı dibi tutan tavaya bulaşık süngerinin sert kısmı ile kuvvet uygulayarak temizleme işlemi yeapmayınız. Onun yerine içine su koyup biraz kaynatarak yumuşamasını bekleyin.
  • Ani ısı değişimlerine maruz bırakmanız da tavaya zarar verecektir. 
  • Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

İlgili Haberler