• BIST 92.227
  • Altın 213,364
  • Dolar 5,3320
  • Euro 6,0605
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 9 °C

Teknelerde Türk Bayrağı Dönemi

Teknelerde Türk Bayrağı Dönemi
71 teknenin yabancı ülke bayrağı taşıdığı Kemer G Marina'da Türk bayrağına geçişler başladı.

71 teknenin yabancı ülke bayrağı taşıdığı Kemer G Marina'da Türk bayrağına geçişler başladı. İlk olarak Metin Karakuzu isimli vatandaşa ait teknedeki Alman bayrağının Türk bayrağı ile değişimi törenle yapıldı.

27 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren 6770 sayılı Kanun ile bu tarihten önce yabancı bayrak taşıdığını belgeleyen teknelerin Türk bayrağına geçmesi kolaylaştırılmıştı. Kanuna göre Maliye Bakanlığının yatlar üzerindeki yıllık harcın kaldırılması, KDV oranının yüzde 1'e indirilmesi; kanuna eklenen geçici madde ile de Türk bayrağı takacak olan yatlara bir defaya mahsus gümrük, damga vergisi, harç, veraset ve intikal vergisi gibi tüm vergilerden muafiyet getirilmesi sonuç vermeye başladı.

Kemer'de ilk bayrak değişikliği yapıldı

Kemer Marina'da düzenlenen törenle Metin Karakuzu isimli vatandaşın Melodie isimli yatında bulunan Alman bayrağı indirilerek yerine Türk bayrağı çekildi. Yat sahibine Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesi veren Kemer Kaymakamı Mustafa Cihad Feslihan, Kemer Marina'da sahibi Türk vatandaşı olan ancak yabancı ülke bandırası taşıyan 71 tekne bulunduğunu, bunlardan 12'sinin Türk bandırasına geçiş için müracaat ettiğini belirterek "Bugün bir ilki yaşıyoruz. Bundan sonra da diğer müracaat edenlerin işlemleri tamamlandıkça marinamızda Türk bayraklı gemi ve teknelerimizi görür hale geleceğiz" dedi. Feslihan, Türk bayrağına geçiş için başvuruda bulunan tekne sahiplerini de kutladı.

Törene, Kemer Kaymakamı Mustafa Cihad Feslihan, Kemer Sahil Güvenlik Komutanı Üsteğmen Hasan Özak, Kemer Liman Başkanı Kemal Yeşil, G-Marina Genel Müdürü Levent Tokaç ve başvuruda bulunan diğer yat ve tekne sahipleri katıldı. Tören, baklava ikramıyla sona erdi.

Teknelerde Türk Bayrağı Dönemi

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim