Çok Sayıda Kişi Tehdit Altında Cep Telefonunuzdan Bu Uygulamaları Silmelisiniz

Çok sayıca cep telefonu kullanıcısının kullandığı bazı mobil uygulamaların tehlikeli olduğu belirtildi ve silinmesi istendi..

Çok Sayıda Kişi Tehdit Altında Cep Telefonunuzdan Bu Uygulamaları Silmelisiniz
Yayınlanma Tarihi : 27 Ağustos 2021 20:02

Yayınladığı teknoloji haberleriyle dikkat çeken megabayt.com internet  sitesi cep telefonu kullanıcılarını ilgilendiren büyük tehlikeye karşı uyardı. Cep telefonu kullanıcılarının tüm bilgilerinin tehdit altında olduğu bazı uygulamalara bulaşan virüsler sonrasında ortaya çıkan bir gerçek.

NE OLMUŞTU?

Dünya genelinde ilk 2017 senesinde ortaya çıkan Joker Virüsü çok sayıda cep telefonuna bulaşmış ve milyonlarca kişiyi etkilemişti. İlk olarak  Android kullanıcılarını etkileyen bu virüs çok sayıda kişinin başına dert olmuş ve uzun uğraşlar sonrasında yok edilmişti. Geçtiğimiz yılın Eylül ayında tekrar geri dönen virüs yine 500 bin üzerinde kişiyi etkileyerek adeta büyük sorun oluşturmuştu. Dünya genelinde 30 ülkeyi tehdit eden virüsün tekrar geri döndüğü bildirilirken tehlike altındaki uygulamaların da listesi verildi. 

İşte megabayt.com tarafından paylaşılan o liste...

Hangi uygulamalarda Joker virüsü var?


Joker virüsünün geri döndüğü ve yine bazı uygulamalara bulaştığı öğrenildi. Google’ın güvenlik önlemleri bu uygulamaları hızla kaldırdı, ancak bunları indiren kullanıcılar tehlikede olabilir ve kullanıcıların bu uygulamaları hemen silmeleri öneriliyor. Eğer siz aşağıdaki uygulamaları yüklediyseniz hemen telefonunuzdan silmelisiniz.

Super SMS
Super Message
Travel Wallpapers
Go Messages
Element Scanner
Fast Magic SMS
Free CamScanner
Auxilary Message

Bread olarak bilinen kötü amaçlı yazılımlar ailesine giren “Joker” virüsü, cep telefonunuzdan banka hesaplarına tutun, ücretli abonelik uygulamalarına kadar her yere ulaşabiliyor. Bu kötü amaçlı yazılımı daha tehlikeli yapan şey, etkilenen Android kullanıcısını önceden izin almadan genellikle Premium veya en pahalı sürüm olmak üzere ücretli hizmetlere abone yapabilmesi olarak açıklanıyor.

Bununla birlikte kesin olarak açıklanmasa bile kötü amaçlı kod içerdiği düşünülen diğer uygulamalar da şöyle:

Private SMS
Hummingbird PDF Converter – Photo to PDF
Style Photo Collage
Talent Photo Editor – Blur focus
Paper Doc Scanner
All Good PDF Scanner
Care Message
Part Message
Blue Scanner
Direct Messenger
One Sentence Translator – Multifunctional Translator
Mint Leaf Message-Your Private Message
Unique Keyboard – Fancy Fonts & Free Emoticons
Tangram App Lock
Desire Translate
Meticulous Scanner
Yukarıdaki uygulamalar telefonunuzda varsa silmenizi öneriyoruz.