Elektrik ve Doğal Gaz Faturaları Kabarınca Elbistan'da Bir Esnaf Mucit Oldu!

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde, bir esnaf, iş yerini benzin ve sudan ürettiği gazla ısıtacak.

Elektrik ve Doğal Gaz Faturaları Kabarınca Elbistan'da Bir Esnaf Mucit Oldu!
Yayınlanma Tarihi : 10 Şubat 2022 19:59

Türkiye'de elektrik ve doğal gaz faturalarına gelen zamlar tepki çekerken bazı vatandaşlar da alternatif çözümler üretmeye çalışıyor. Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde yaşayan bir grup vatandaş ta elektrik ve doğalgaz faturalarına tepki olarak bir çözüm yolu buldular.

Vatandaşların bulduğu çözüme göre sadece 10 liralık benzinle koca bir iş yerini saatlerce ısıtmak mümkün olabilecek. Sosyal medyanın da gündemine oturan mucit vatandaşlar İhlas Haber Ajansı'nın da dikkatini çektiler. İhlas Haber Ajansı esnaflarla özel bir röportaj gerçekleştirdi ve söz konusu buluşla ilgili bilgileri derlediler.

10 LİRALIK BENZİNLE 10 SAAT ISINMAK MÜMKÜN

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde, bir esnaf, iş yerini benzin ve sudan ürettiği gazla ısıtacak. Kullandığı sistemin 10 liralık benzinle 10 saat boyunca aralıksız yandığını belirten esnaf, buluşunu, çemenli yumurta yaparak test etti.

Elbistan'da sanayi sitesinde PVC alüminyum doğrama işi yapan 45 yaşındaki Selçuk Koyuncu, elektrik ve kömüre gelen zamlar nedeniyle işyerini ısıtmakta zorlanınca, ilk başta tehlikeli ve pahalı gibi görülse de farklı bir yönteme başvurdu. Koyuncu, benzin ve su kullanarak gaz üretmeye dayanan sistem için 2 adet kavanoz aldı.

Kavanozun birine benzin diğerine de su dolduran Koyuncu, iki kavanoz arasında da hortumla bağlantıyı sağladı. Benzinin olduğu kavanoza, kompresörle hava veren Koyuncu, çıkan gazı da su dolu kavanoza aktardı. Su ile birleşen gazın çıkışına da tip başlığı takan Koyuncu, sistemi yaklaşık 15 liraya mal etmiş oldu.

Sistemi test etmek için de 10 liralık benzin alan Koyuncu, yaptığı ilk denemede başarılı oldu. Sisteme kompresörle hava verildiğinde 10 saat aralıksız yandığını vurgulayan Selçuk Koyuncu, bundan sonraki aşamada, ısınmada kullanmak için soba tasarlayacağını söyledi.

Koyuncu, sistemin çalışma prensibini, "Benzine hava veriyoruz. Bu da benzini kaynatıyor. Böylece kavanozun içinde gaz oluşuyor. Bu gaz da hortumla içinde su olan kavanoza geliyor. Suyun içinde kaynamasıyla birlikte gazı tekrar hortum aracılığı ile dışarıya veriyor. Sistemimizin çıkış noktasında ise tüp başlığı bulunuyor. Benzine verdiğimiz havanın miktarı ile de gazın oranını arttırıp ya da azaltmak da elimizde" şeklinde konuştu.

HAYAT PAHALILIĞI BİZİ BU ALANA ZORLADI

'Hayat pahalılığı bizi nelere yöneltiyor" diyen 30 yıllık PVC ustası Selçuk Koyuncu, "Önce pelet sobası denedik başarılı olamadık. Şimdi de benzinden yola çıkarak gazını süzüp ateşe dönüştürdük. Bunu, yazıhanemizde ve iş yerimizde ısıtmak için kullanmayı düşünüyoruz. Az önce de sistemin çalıştığını yumurta pişirerek gördük. 10 liralık benzin aldık. 10 saat yanıyor. Tasarruflu bir sistem. Herhangi bir tehlikesi yok. Sönse dahi dışarıya gaz vermez. Sadece biraz is oluşuyor. Onu da baca ile dışarı atacağız" ifadelerini kullandı.

Koyuncu, sistemden elde ettiği ısıyla pişirdiği yumurtayı da diğer esnaf arkadaşlarıyla birlikte afiyetle yedi. ( Kaynak: İHA) 

Kaynak:Haber Kaynağı