Haftalarca veya Aylarca Sürebilecek internet kesintileri yaşanabilecek

İnternet teknolojisiyle ilgili endişelendiren kesinti iddiası...

Haftalarca veya Aylarca Sürebilecek internet kesintileri yaşanabilecek
Yayınlanma Tarihi : 08 Eylül 2021 03:05

Kuşkusuz İnternet dünyada günümüzün en çok kullanılan teknoloji araçlarından biri. Ancak internetle ilgili korkutan bir iddia ortaya atıldı. Söz konusu iddia gerçekleşirse şuan okuduğunuz haberi bile yayınlamakta hatta sizde okumakta güçlük çekebilirsiniz.

Söz konusu iddiaya henüz güvenilir kaynaklardan doğrulama yok. Ancak ABD'den gelen bu haber Sputnik tarafından haberleştirilince bir anda endişeye yol açtı.

Peki Sputnik tarafından yayınlanan haberde nelerden bahsediliyordu? İşte endişe yaratan o haberin ayrıntıları

ABD’li gökbilimci Sangeetha Abdu Jyothi, Güneş’te meydana gelecek şiddetli bir fırtınanın Dünya’da haftalarca veya aylarca sürebilecek internet kesintilerine sebep olabileceğini söyledi.


Kaliforniya Üniversitesi'nden gökbilimci Abdu Joythi, yaklaştığı öngörülen şiddetli güneş fırtınasının Dünya genelinde uzun süreli internet kesintilerine sebep olabileceğini belirtti.


SIGCOMM 2021 veri iletişimi konferansında konuşan Abdu Jyothi, 'Güneş'in Süper Fırtınaları: İnternet Kıyameti Senaryosu' adlı bir sunum yaptı.
Abdu Jyothi'nin araştırması, elektrik kesintisine neden olan bir güneş fırtınası için ek bir nüansa işaret ediyor.


Joythi, elektrik saatler veya günler içinde geri gelse bile, toplu internet kesintilerinin devam ettiği bir senaryonun altını çizdi.
Gökbilimci, "Beni bu konuda cidden düşündüren şey, pandemide dünyanın krizlere karşı ne kadar hazırlıksız olduğunu görmemizdi" ifadelerini kullandı.

Aylarca süreceğini tahmin ettiği bu kesintileri 'internet kıyameti' olarak tarif eden Joythi, "Mevcut altyapımız büyük ölçekli Güneş fırtınasına hazır değil" dedi.

Kaynak: Sputnik Türkiye