WhatsApp gizlilik ayarlarına yeni bir özellik daha ekliyor..

Gizlilik konusunda eleştirilerin hedefi haline gelen WhatsApp gizlilik ayarlarına yeni bir özellik ekliyor

WhatsApp gizlilik ayarlarına yeni bir özellik daha ekliyor..
Yayınlanma Tarihi : 07 Eylül 2021 01:25

Bir süredir WhatsApp gizlilik konusunda en çok eleştirilen  şirketler arasında yer alıyor. Rakipleri gün ve gün  güç kazanırken WhatsApp güç kaybediyor.

Bu durum karşısında mobil uygulama devi WhatsApp gizlilik ayarlarına yeni bir özellik ekleme kararı aldı.

Çok sayıda değişiklik yapan şirket yeni değişikliğiyle oldukça ses getirecek türden oldu.

Konuyla ilgili olarak teknoloji alanında haberler yayınlayan shiftdelete.net'den Emre Özdoğan söz konusu değişiklikle ilgili bilgiler verdi.

WhatsApp, 7 yılın ardından ilk kez gizlilik seçeneklerine el atmaya hazırlanıyor. Henüz geliştirilme aşamasında olduğu söylenen yeni özellik ile bazı kişilerden gizlenmek istediğinizde bunu yapmak daha kolay olacak. Henüz WhatsApp Beta için bile mevcut olmayan yeni seçenekle ilgili sızdırılan ekran görüntüsü bize bu özellik hakkında yeterli bilgiyi sağlıyor.

WhatsApp gizlilik ayarlarına yeniden el atacak


WhatsApp geçtiğimiz yıllarda profil resminiz, son görülmeniz ve hakkımda açıklamanız için gizlilik ayarları getirmişti. Bu ayarlar sayesinde profil bilgilerinizi kimlerin görüntüleyebildiğini seçebiliyordunuz. Ancak bir noktada bu özellik bugüne kadar yetersiz kaldı; istediğiniz bir kişiye bunları gizlemek için bir özellik yok.

Bu durumun değişeceği, WhatsApp’ın iOS uygulamasında alınan bir ekran görüntüsünde ortaya çıktı. Özelliği şu an beta kullanıcıları bile deneyemiyor olsa da belli ki bu ekran görüntüsünü alan kullanıcı şanslı bir azınlıkta.

Yeni eklenen seçenek sayesinde son görülmenizi rehberinizden istediğiniz kişilere gizleyebiliyorsunuz. Böylece bazı sohbetlerden kaçmak için son görülmenizi herkese kapatmanıza gerek kalmıyor. Özellik hala geliştirilme aşamasında olduğundan, WhatsApp’ta böyle bir ayarı şu an için göremeyeceksiniz.

Ayrıca profil detayınızı belli kişilerden gizlemek sadece son görülme için değil, hakkımda ve profil resmi detaylarında da kullanılabiliyor olacak. Bu da gizlilik ihtiyacınızı daha çok doyuracak cinsten bir detay.

WhatsApp, gizlilik konusunda son bir yılda itibarını zedeledi. Ancak hala bir WhatsApp kullanıcısıysanız en azından rehberinizdekilere karşı daha görünmez olabilirsiniz.