Tel tel dökülüp ağızda Lokum gibi dağılıyor Yumuşak haliyle ne tıkıyor ne de şişiriyor kolay püf börek tarifi

Türk mutfağının hamur işleri arasında börek en nefis yiyecek türlerinden. hazırlaması da pişirmesi de marifet ister. Ancak börek çeşitleri arasında ister hazır yufka ile ister hamur açmasıyla yapılsın püf börek en lezzetlisi. Peki Nasıl yapılır?

Tel tel dökülüp ağızda Lokum gibi dağılıyor Yumuşak haliyle ne tıkıyor ne  de şişiriyor kolay püf börek tarifi
Yayınlanma Tarihi : 10 Mayıs 2021 14:00

Göçmen kızı olduğumdan hamur işi konusuna meraklıyım. Uzun zaman önce balkanlardan göç etmiş ailem. Bu yüzden genelde börek bizim evimizin baş yapıtıdır. Hafta da en az 4 kez hamur işi yapmazsa dayanamaz hala büyük annem..

Bu yüzden evimizin mutfağından misler gibi börek kokuları sokağa yayılır. Duyan yine Lebibe nine börek yapıyor der.

Kokusu bile sokaktan geçenleri mest eder. Dedim ya börek bizim evin vazgeçilmezi.. Lezzetli böreklerin sırrını sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.

Şimdi sizlere nefis bir börek tarifi vereceğim. Püf Börek tüm börek çeşitleri arasında en yumuşak olanlarındandır. Çay yanında bir tepsi bile yeseniz ne tıkar ne şişirir. üstelik çok da kolay yapımı. İşte tüm püf noktasıyla püf börek tarifi

YUMUŞAK PUF BÖREK

Malzemeler

  • 4 tane yufka.

İç harcı için malzemeler

  • 150 gr beyaz peynir.
  • 150 gr lor peyniri.

Sosu için malzemeler

  • Yarım su bardağıyla süt.
  • 1 çay bardağıyla yoğurt.
  • 1 çay bardağıyla sıvı yağ.

Üzeri için malzemeler

  • 1 yemek kaşığıyla susam ve çörek otu.(karıştırılacak)

Hazırlanışı

            Öncelikle sos malzemelerini bir kabımızın içine alalım ve karıştıralım. Yufkalarımızdan birini tezgaha serelim. Hazırladığımız sostan sürelim. Daha sonra üzerine bir yufka daha serelim. Sostan tekrar serelim. Yufkaları 8 tane eşit parçaya bölelim.

İç harcını yapmak için malzemeleri karıştırın ve böreklerimizin içerisine yayalım. Bu işlemi yufkalar bitene dek tekrarlayalım.

Ardından iç harcıyla birlikte rulo şeklinde saralım. Dikdörtgen bir fırın tepsisine yağlı kağıt serip rulo yufkaları dizelim. Üzerine sosu sürelim. Ve susamla çörek otu karışımını serpiştirelim. Önceden ısıttığımız 180 derecelik fırında 25-30 dakika arasında pişirelim. Pişen böreklerimizi oda sıcaklığına geldiğinde servis edebiliriz. Afiyet olsun.