Telefon Fiyatlarını Etkileyecek gelişme! Artık Ucuza Telefon Alabileceğiz! O Firma Türkiye'de Üretim Tesisi Açıyor...

Telefon Fiyatlarını Etkileyecek gelişme! Artık Ucuza Telefon Alabileceğiz! O Firma Türkiye'de Üretim Tesisi Açıyor...

Telefon fiyatları başını alıp gitmişken vatandaş elimdeki telefonun bozulmaması için elinden geleni yapıyor. Kaliteli ve ucuz telefon bulmak uzun süredir çok zorlaşmışken iyi haber o telefon firmasından geldi. İstihdam da yaratacak olan gelişme sevindirdi

Ucuza telefon almanın imkansızlaştığı, telefon ya da teknolojik herhangi bir aracıyı satın almak için büyük bir borcun altına girmek gerekiyor. Vatandaşın belini hayli büken bu duruma karşın sevindiren bir gelişme yaşandı. Çıkardığı telefonlarla Iphone'a taş çıkaran firma Xiaomi, Türkiye'de üretim tesisi açıyor. Diğer telefonlara oranla uygun bir fiyatı olan Xiaomi'nin ürünleri Türkiye'de de üretileceği için uzun vadede büyük bir indirim bekleniyor.

Teknolojik anlamda Türkiye hiçbir zaman tam olarak dikiş tutturamadı. Özellikle telefon konusunda pek çok yerli girişim vardı ancak kalitesizlik ve ekonomik olarak kalkınamama gibi durumlardan hepsinin ömrü çok kısa oldu. Biz bu girişmlerle uğraşırken Çin, Huawei ve Xiaomi gibi firmaları ile tüm dünyadaki dengeleri bozacak hamlelerde bulundu. Iphone ve Samsung'un tekelinde olan telefon sektörüne hızlı giriş yapan Xiaomi'nin telefonları severek kullanılıyor. Hatta pek çok Iphone hayranı Xiaomi'nin ürünlerine geçmeye başladığını ve çok daha memnun kaldıklarını belirtiyorlar. Ülkemizde de çok kullanılan ve memnun kalınan marka, sevindiren bir gelişmeye daha imza attı.

İki bin kişiye istihdam

Xiaomi Türkiye'de de bir üretim tesisi kuracağını duyurdu. Türkiye Gazetesi'nden Ömer Temur imzalı haberde belirtilene göre tesis İstanbul'un Avcılar ilçesinde açılacak. Ambarlı Limanı'na yakın bir lokasyonda on dört bin metre karelik bir alana kurulacak olan tesiste Xiaomi markalı telefonlar üretilecek. Bu fabrikada hangi telefonların üretileceği henüz bilinmiyorken işçi ve üst düzeyden yaklaşık 2000 kişiyi istihdam edecek. 

İndirim gelecek mi?

Tahminlere göre Çinli şirket ilk olarak orta segment telefonları üretime sokacak. Fiyatları da yine ilk tahminlere göre hemen düşüşe geçmeyecek ancak zamanla çok güzel bir fiyat güncellemesi muhtemel.

İlk Firma Xiaomi Değil

Ülkemizde üretim tesisi açarak yatırımlar yapan ilk firma Xiaomi değil. Diğer bir Çinli elektronik üretim firması olan OPPO tamı tamına 50 milyon dolar yatırım yaparak İstanbul'un Tuzla ilçesinde üretim tesisi kurmuştu. Yine İstanbul Pendik'te Tecno firması 25 milyon dolarlık bir yatırım yapmıştı. Vivo, Samsung, Sunny ve TLC de ülkemize yatırım yapan firmalardan.

İlgili Haberler