TEOG tercih sonucu tıkla öğren!

TEOG tercih sonucu tıkla öğren!

TEOG nakilleri için 13 bin 130 kontenjan açıldı.

TEOG sonuçlarına göre yapılacak nakil işlemlerinde ortaöğretim kurumlarında oluşan boş kontenjan sayısı 13 bin 130 olarak belirlendi. Milli eğitim Bakanlığı, ortaöğretim kurumlarında bu hafta oluşan boş kontenjanları açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Türkiye genelinde boşalan kontenjan sayısı 13 bin 130 olarak belirlendi.

Buna göre, İstanbul'da 2 bin 237, Ankara'da bin 244, İzmir'de 478 olmak üzere Türkiye geneline 13 bin 130 boş kontenjan bulunuyor.

Nabi Avcı'dan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TEOG'da son gelinen noktaya ilişkin "En son geçen hafta açıkladığımız kontenjan 39 bin 37 idi. Dolayısıyla bir rahatlama var. Eylül ayı sonuna kadar devam edecek. Kimseyi istemediği bir okulda zorla tutmuyoruz. Buna hakkımız yok. Nakil süreçleri devam ediyor" dedi.

"İbadet Zorunlu Değil Ama İhtiyaç Olan Okullarda İbadethane Açılabilir''

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Avcı, okullarda ibadetin zorunlu olmadığını ancak ihtiyaç olan okullarda gün ışığı gören ortamlarda ibadethane açılabileceğini vurgulayarak, "Okullarda bulunan ibadethanelerin bodrumlarda veya uygunsuz olan yerlerde olanları vardı. Onunla ilgili İhtiyaç olan okullarda yönetmeliğimizde gün ışığı alabilen yerlerde açılması gerektiğini vurguladık. İbadet etmek zorunlu değil" diye konuştu.

"İstihdam garantili okullar"

Avcı, mesleki ve teknik eğitim veren okullarda önümüzdeki yıllarda köklü değişikliklerin yapılacağını bu okulların daha çok rağbet göreceğini, istihdam garantili okullar olacağını belirtti.

"Kimseyi istemediği okulda zorla tutmuyoruz'

Avcı, TEOG'da son gelinen noktaya ilişkin "En son geçen hafta açıkladığımız kontenjan 39 bin 37 idi. Dolayısıyla bir rahatlama var. Eylül ayı sonuna kadar devam edecek. Basında yer alan istemeden şu okula bu okula yerleştirenleri araştırdık. Basında yer alanların hepsi özel okula gidecekleri için, kayıtlarını yaptırdılar. Kimseyi istemediği bir okulda zorla tutmuyoruz. Buna hakkımız yok. Nakil süreçleri devam ediyor. Önemli olan, 9'ncu sınıfta olup da başka bir okula nakil talebinde bulunanların bu hafta devamsızlığı sayılmayacak. Ama yine de o okulda mı bu okulda mı karar verememiş olabilir, üç gün o taraftan bakayım diye düşünmüş olabilir" diye konuştu.

Anne Veya Baba Mesleğini Sürdürebilme Önceiliği

Avcı, "Bölüm seçerken 9'ncu sınıftan sonra 10'ncu 11'nci sınıfta, öğrencinin aile işletmesi varsa, mesela mekatronik alanında çalışan bir aile işletme sahibiyse, orayı seçen öğrenciye bölüm seçerken öncelik veriyoruz. Bölüm seçimi esnasında, benim babam mobilyacı mobilya bölümüne gitmek istiyorum derse öncelik tanıyoruz. Anne veya baba mesleğini sürdürebilsinler diye. Veya anneden ve babadan o mesleğe aşinalık olduğunu varsayarak, öyle bir kolaylık sağladık" açıklamasında bulundu