• BIST 93.173
  • Altın 225,661
  • Dolar 5,4398
  • Euro 6,1969
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara -2 °C
  • İzmir 3 °C

Tepebaşı’nda 280 İşçiyi Kapsayan Toplu Sözleşme Sevinci

Tepebaşı’nda 280 İşçiyi Kapsayan Toplu Sözleşme Sevinci
Eskişehir Tepebaşı Belediyesinde, temizlik ve güvenlik işçilerinden sonra Park ve Bahçeler Müdürlüğü taşeron işçileri de toplu sözleşmeye kavuştu.

Eskişehir Tepebaşı Belediyesinde, temizlik ve güvenlik işçilerinden sonra Park ve Bahçeler Müdürlüğü taşeron işçileri de toplu sözleşmeye kavuştu.

Sözleşme daimi çalışan 130, geçici çalışan 150 işçiyi kapsıyor. Son çıkan taşeron yasasının, 4734 sayılı kamu ihale kanunun 62. (e) kapsamında bulunan Tepebaşı Belediyesi Park ve Bahçeler ihalesini alan Harmanşa Şirketi ile Disk/Genel İş Sendikası arasında, Yüksek Hakem Kurulu (YHK) aracılığıyla bağıtlanan sözleşmeyle işçiler pek çok hak kazandı. Böylece Eskişehir'de, yasa kapsamındaki fark ödemesinin belediyenin yaptığı ilk sözleşmeyi, insan odaklı belediyeciliğin öncülüğünü yapan Tepebaşı Belediyesi imzalamış oldu. 31 Aralık 2017 tarihinde son bulacak bu toplu sözleşme ile kıdem tazminatı 35 güne çıkıyor. Sözleşme ile askere giden işçilere askerlik yardımı yapılması, sendika üyesi işçilere bir yıl için 10 günlük ikramiye verilmesi, Ramazan ve Kurban bayramlarında bayram yardımı yapılması, işçilere her ay verilmek üzere çocuk yardımı ve yakacak yardımı verilmesi, şoför, operatör ve yardımcılarına fiilen çalışan günler için direksiyon pirimi verilmesi gibi kazanımlar sağlandı. Yılık ücretli izinler yasal süreleri dışında 2'şer gün artırılırken, öğrenim yardımı, evlenme, doğum ve ölüm yardımları da sözleşmeye girmiş oldu.

Atak; "Başkan Ataç, emekçi bir belediye başkanı"

İmza töreninde konuşan, DİSK Genel-İş Bursa Şube Başkanı Selahattin Atak, "Öncelikle bugün burada çok olmak isteyip de şu ülkemizin içinde bulunduğu durumlardan dolayı diğer illerde olan genel başkanımızın selamını getirdim. Biz örgütlenme çalışmalarına başladığımızda, birileri bu işin olmayacağını söylediler. Ama burada emekçi bir belediye başkanı olduğunu göremediler. Emeği geçen belediye başkanına ve ekibine çok teşekkür ediyorum. İlk toplu sözleşmeyi biz Genel-İş olarak Ahmet Başkan ile biz yaptık. Bu sözleşmenin tüm çalışanlara hayırlı uğurlu olmasını istiyorum" dedi.

Ataç; "İşçimiz haklarını iyi bilmeli"

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ise, işçilerin haklarını almasının önemini vurgulayarak, "Bugün 130 daimi, 150 geçici arkadaşımızla bu toplu sözleşmeyi imzalayacağız. Burada 80 öncesi, "güçlü işçi, güçlü sendika" sözlerini hatırladım. Sizin bu haklarınız, en doğal anayasal haklarınız. 1999-2004 arasında beraber çalıştığımız arkadaşlarımız var, o zaman bütün işçilerimiz sendikalıydı. Herkes de hakkını çok iyi biliyordu. Ama sonradan taşeronluk çıktı. Bugün bu yüzden binlerce işçi kardeşimiz hayatını kaybediyor. Eğer sendikalı işçiye işveren haklarını verirse kimsenin burnu kanamaz. Emin adımlarla yürümemiz lazım, birbirimizi korumamız lazım. Belediyeleri güçlendirmemiz lazım, belediye güçlü olursa hepimiz güçlü oluruz. Kazandığınız hakların kıymetini bilin arkadaşlar. Bugün aldığımız paranın kıymetini bilelim" ifadelerini kullandı.

Ataç; "Çocuklarımız torunlarımız hesabını sorar"

16 Nisan'da yapılacak referanduma da değinen Başkan Ataç; "Bana günde 100 kişi geliyorsa, 80'i iş için geliyor. Ülkemizde 15 senedir giderek artan bir işsizlik sorunu var. Referandumda evet çıkarsa, tazminatlarınız bir KHK ile değişebilecek. Referandum bir kere olacak. Çocuklarınız torunlarınız bunun hesabını bize sorar. Ben 17 Nisan'da hayırlı neticelerin çıkacağına inanıyorum. Evet diyen de hayır diyen de bizim yurttaşımız. Önemli olan bu işin dürüstçe, ahlaklıca ve kavgasız olması. Hayırlı uğurlu olsun arkadaşlar" şeklinde konuştu.

İmza törenine, Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç'ın yanı sıra DİSK Genel-İş Bursa Şube Başkanı Selahattin Atak, Tepebaşı Belediyesi Başkan Yardımcıları, Fikriye Güven Zaptiye, Erkan Uçkan, Erdoğan Aydoğmuş, Bülent Rıfkı Ustaoğlu ile Disk Genel-İş Eskişehir İl Temsilcisi Günay Ayaz, park bahçeler temizlik, fen işleri ve su sporları merkezi iş yeri temsilcileri ile işçiler katıldı.

Tepebaşı’nda 280 İşçiyi Kapsayan Toplu Sözleşme Sevinci

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim