Tereyağının da Sahtesini de Yapmaya Başladılar, Sahte Tereyağı Bakın Nasıl Anlaşılıyor

Türkiye genelinde Trabzon Tereyağı olarak satışa çıkarılan tereyağların % 90'ının sahte tereyağı olduğu belirlendi. Sahte tereyağını anlamanın yolu elbette var.

Tereyağının da Sahtesini de Yapmaya Başladılar, Sahte Tereyağı Bakın Nasıl Anlaşılıyor
Yayınlanma Tarihi : 26 Aralık 2020 21:12

Trabzon'un tereyağı üretimi ile ünlü ilçesi olan Tonya'da senelerdir yöredeki ineklerin üretmiş olduğu sütlerden yapılan tereyağı, hem rengi hem de aroması ve tadı ile diğerlerinden farklılık gösteriyor. Bu konuyla ilgili gerekli açıklamaları yapan Tonya Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Süt Fabrikası'nın Yönetim Kurulu Başkanı olan Kemal Tonya, vatandaşları sahte tereyağlarına karşı uyardı.

Hakiki Tereyağı Nasıl Anlaşılır?

Hakiki tereyağını sahtelerinden ayırt etmenin yoluna da değinen Kemal Tonya, "Önceden renkten dolayı sahte tereyağı olduğunu ayırt ederdik. Fakat onun da çaresini buldular. Diğer türlü rayihasından anlardık, onun da çözümünü türlü sahtekarlıklarla yaptılar. Fakat ben en son şunu belirtiyorum, bir tereyağını sıcak bir yere (35-36 derece) koyduğunuzda eğer yağdan sarı sarı boyalar akıyorsa o tereyağı boya katkılıdır. Eğer çok geç eriyorsa bu bitkisel katkılıdır ancak buralardan anlaşılabilir.

Biz tereyağı fiyatımızı yüksek tutuyoruz. Ancak bu kez markalarını kullanarak onlar da tereyağını yüksek fiyattan satıyorlar. Biz tereyağı nitelikli diyoruz gerçek fiyatı 30-40 TL arasında olmalıdır diyoruz, bu sefer sahte yağcılara rant sağlamaktayız. Onlar da yüksek fiyattan satma gayretine gidiyorlar ve satıyorlar da. Halkımız kesin olarak emin olmadıkları yerden tereyağı almasınlar" şeklinde konuştu.

"Trabzon'daki Gerçek Tereyağı Üretimi Binde 10-20'sini karşılar"

Türkiye genelindeki gerçek tereyağı üretimine değinen Kemal Tonya "Gerçek tereyağı üretiminde Trabzon'u ele alırsak biz 20 ton süt işliyoruz, 300 kilo civarında bir tereyağı çıkarıyoruz. Trabzon'un genelinde ise süt üretiminin 100 ton olduğunu tahmin ediyoruz, yaklaşık olarak buradan da gerçek tereyağı 2-3 ton çıktığını düşünürsek, bu tereyağını yalnızca Trabzon'a bile yetmeyeceğini hatta yetemeyeceğini düşünüyorum. Bu duruma göre Türkiye genellemesini yapacak olursak bu binde 10-20'lere geliyor. Yani biz Türkiye tereyağının ancak binde 10-20'lerini ancak karşılayabiliriz. Türkiye geneline bakıldığında Trabzon tereyağı denilen yağların % 90'ının sahte tereyağı olduğu ortaya çıkıyor" ifadelerini kullandı.

"Katkılı Tereyağları Hastalığın Habercisidir"

Kemal Tonya, özellikle markasız tereyağı almaktan yurttaşların kaçınmasını isteyerek "Aldıkları markaların da üstünde yazanları okusunlar. Markalı ürünlerin üstünde ne kadar bitkisel ve ne kadar gerçek tereyağı kullanıldığı muhakkak belirtilecektir. Ve üzülerek söylüyorum bu katkı olarak bahsettiğimiz bitkisel margarin yağların ilerleyen yıllarda çok kötü hastalıklara neden olacağından endişeliyiz ve korkuyoruz. İnşallah korktuğumuz bu durum olmaz. Aynı zamanda yurttaşlarımız emin olmadığı hiçbir yağı tüketmesinler, gerekirse yağsız yemek yesinler. Ürünün üzerinde etiket olmayan yağları bence tüketmesinler. Yağsız yemek yesinler bence sağlıklı yaşayacakları kanaatindeyim" ifadelerini kullandı.

Hakiki Tereyağı Tam Bir Sağlık Deposu

Gerçek tereyağı üretiminin önemine değinen Kemal Tonya "Geçtiğimiz senelerde tereyağının sağlığa zararlı olduğu, kolestrole ve kalbe zarar vermiş olduğu anlatılmış ve bu konuyla ilgili yüzlerce haber yapılmıştı. Fakat dünyanın farklı yerlerinde bilim insanlarının bu günlerde yapmış oldukları araştırmalar ise gerçeğin böyle olmadığını hakiki tereyağının yararlı olduğu anlatılıyor ya da ispatlanıyor. Hakiki tereyağının şimdi kolesterolü düşürdüğü, şeker hastalığı ve obezitenin tedavisine de yardımcı olduğu anlatılıyor. Biz hiçbir zaman kulaktan dolma bir şekilde yaşamadık.

Eskilerimiz tereyağını üç öğün kaşıklarla yiyordu. Tereyağının insan sağlığına çok faydalı olduğunu söylüyordular. Sonradan yapılana incelemelerde gerçek tereyağının ama üzerine basarak söylüyorum hakiki tereyağının vücuttaki 36 derecede erime yapmış olduğu ve bunu niçin hiçbir hastalığa da sebep olmadığının bilimsel incelemelerde bunu gösteriyor. Gerçek olmayan sahte yağlar 40-42 derecede erime yapmış olduğundan, hastalıklara sebep oluyor. Bir vücut ısısı 39-40 derecede insanı komaya sokar, 40 dereceye de yükselmeyeceğine göre direk vücutta damar sertliğine kalp rahatsızlığına sebep oluyor" diye konuştu.