Termik santrale karşı davullu eylem

Termik santrale karşı davullu eylem

Balıkesir’in Bandırma ilçesi Şirinçavuş Mahallesi’nde yapılması planlanan termik santrale karşı çıkan bölge halkı davullarla ’termik santrale hayır’ dedi.

Şirinçavuş Mahallesi’nde yapılması planlanan termik santral projesiyle ilgili şirketler tarafından toplantı yapıldı. Toplantıya CHP Balıkesir milletvekilleri Mehmet Tüm, Ahmet Akın, Namık Havutça, Eski Ak Parti milletvekili Cemal Öztaylan, Eski CHP milletvekili Sedat Pekel, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Bandırma Kent Konseyi Başkanı Şeraffettin Engüdar, Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin, Bandırma’da,Erdek’te ve Şirinçavuş’ta yaşayan vatandaşlar katıldı.


Şirinçavuş’da kurulacak olan Termik Santrale ’Hayır’ diyerek konuşmasına başlayan Bandırma Kent konseyi Başkanı Şerafettin Engüdar, "Ben bu ÇED sürecinin ilk etapta ÇED yönetmeliğine göre 6. maddenin 4. bendinin bu yönetmelik hükümlerine göre karar tahsis edilmeden önce projenin gerçekleştirilmesinin mevzuat bakımından uygun olmadığının tespiti halinde aşamasına bakılmaksızın süreç sonlandırılır. Termik santralin zararlarını biraz açıklayayım. Termik santrallerden çıkan gazlar, tarım ürünleri, hayvanlar, su varlıkları ve ormanlar üzerinde kalıcı tahribat bırakıyor. asit yağmurlarını oluşturuyorlar ve yağan yağmurlarla toprağın kimyasal yapısı bozuluyor. Tarımsal verim düşüyor, ağaçlar kuruyor, hayvancılıkla ilgili faaliyetler zarar görüyor. Kükürdioksit, azot oksit gibi gazlar içerdikleri ağır metallerle insanların sinir sistemini etkiliyor. Anormal doğumlara sebep oluyor ve öğrenme yeteneğini azaltıyor. Termik santrallerde soğutma, temizleme ve buhar elde etmek için kullanılan sular daha sonra atık halinde toprağa, yer altı sularına, denize veya akarsulara boşalıyor. Suyumuz kirlenmekte kalmıyor, sudaki yaşam zinciri de bozuluyor" dedi.


Eski AK Parti Milletvekili Cemal Öztaylan ise "Halkın faydasına olmayan hiçbir şeye evet demedik. Biz buna da evet demeyeceğiz. Şunu ifade etmeye çalışıyorum. Sevgili köylüm 30 dönüm zeytinliğim var dedi. Ben 1991 yılında milletvekiliyken sanki bugünleri düşünmüşüm gibi. Allah rahmet eylesin Melih Pabuçcuoğlu ile zeytin kanununu çıkaran adamım. Eğer ki o kanun o zaman çıkmasaydı bugün bunları konuşmamız bile söz konusu olmayacaktı. Demirel’in bir sözü var. Allah rahmet eylesin nur içinde yatsın. ’Halka rağmen bir şey olmaz’ derdi. Ben de diyorum ki Halka rağmen birşey olmaz. Halkın tadını tuzunu ve şevkini kaçırırsanız hiç birşey olmaz" dedi.
Enerji Üretim ve Ticaret AŞ. yetkilileri Halkın Katılım Toplantısında tutulan tutanakları ilgili bakanlığa sunacaklarını söyleyerek toplantı sona erdi. ( İHA )


Toplantı sonrasında Bandırma, Erdek ve Şirişnçavuş halkı termik santralin yapılacağı yere kadar davullarla ’Termik santrale hayır’ diye slogan atarak yürüdüler.