• BIST 102.494
  • Altın 226,632
  • Dolar 5,3255
  • Euro 6,0377
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara 0 °C
  • İzmir 6 °C

Teski’den 4 Mahalleye 7 Milyonluk Proje

Teski’den 4 Mahalleye 7 Milyonluk Proje
Tekirdağ'ın Şarköy İlçesi Muhtelif Mahalleler İçme Suyu ve Kanalizasyon İnşaatı Temel Atma Töreni gerçekleştirildi.

Tekirdağ'ın Şarköy İlçesi Muhtelif Mahalleler İçme Suyu ve Kanalizasyon İnşaatı Temel Atma Töreni gerçekleştirildi.

Şarköy İlçesi Muhtelif Mahalleler İçme Suyu ve Kanalizasyon İnşaatı Temel Atma Töreni Hoşköy Mahallesinde yapıldı. Temel atma törenine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) Genel Müdürü Şafak Başa'nın yanı sıra çok sayıda TESKİ çalışanı ve vatandaş katıldı.

"7 milyon TL civarında bir proje"

Temel atma töreni öncesinde konuşan TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa, "Sayın Başkanım bana "Beni gördüğünde aklına Güzelköy gelsin, Hoşköy gelsin. Beni gördüğünde aklına Gaziköy, Mürefte gelsin" dedi. Dolayısıyla yönetim kurulu toplantısına geldiğimde, Biz buraya bütüncül bölgesel bir proje yapmak istedik. Bu noktada çalışmalarımızı sürdürdük ve ortaya bu proje çıktı. Bu dediğim köylerde projeler kapsamında 23 bin 296 metre kanalizasyon şebeke hattı, 7 bin 50 metre içme suyu hattı, Güzelköy Mahallemizde ayrıca onu sahil kolektörüne bağlayamıyoruz. Onun yerine bir doğal su arıtma tesisi yapıyoruz. Mürefte'nin kanalizasyonlarını tesise bağlamak için, Mürefte'mizde de 2 adet baca tipi terfi merkezi yapıyoruz. Gaziköy'ümüzde de 2 adet baca tipi terfi merkezi yapacağız. Hoşköy'de 1 adet baca tipi terfi merkezi ve mevcut terfi merkezinin de iyileştirmesini yapacağız. Yani 5 adet atıksu terfi merkezi, ilave olarak da 4 bin 673 metrede sahil kolektör hattı yapacağız. Yani yaklaşık 5 kilometrelik bir kolektör hattıyla geleceğiz ordan Güzelköy'e alacağız. Ondan sonra Hoşköy" bağlayacağız ve en son Mürefte'de bu kanalizasyon atıklarını birleştireceğiz. Güzelköy'ün ise problemini kendi içinde çözüyoruz. Güzelköy'de de bir doğal atık arıtma tesisi yaparak bu köydeki atık su sorununu çözmüş olacağız. İlave olarak da dediğim gibi Gaziköy'de içme suyunu tamamen yenilemiş oluyoruz. Tabi bütün bunları topladık, yani bunlar Mürefte atıksu tesisine gidecek denebilir zaten kapasitesi düşük onunla ilgili de belediye meclisinin aldığı kararla bize orada bir genişleme sağladı. Dolayısıyla bu atık su artıma tesisinin kapasitesini, 2-3 katına çıkaracak bir projeyi hazırlıyoruz bunun da buradan müjdesini vermiş olduk. Buraya yeni bir ilave tesis yapıyoruz. Ayrıca tesisimiz ileri biyolojik arıtma tesisi haline gelecek ve böylece bütün bu bölgenin Hoşköy'ün, Mürefte'nin suyunu tamamen arıtılmış ve dolayısıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığının verdiği kriterlere uygun olarak, çalışmasını yapacağız. Bundan sonraki aşamada arıtma tesisiyle ilgili ihalemiz olacak. Aşağı yukarı böylece bu köylerimize 7 milyon TL civarında bir projeyi gerçekleştirmiş olacağız" dedi.

"Bölgedeki tamamen su problemini çözmek ve altyapı problemini tamamen çözmeyi hedefliyoruz"

"Sahil kolektörünü Mürefte'ye kadar ayırdık" diyen Başa "Şarköy ileri biyolojik arıtma tesisi şu anda derin deşarj ama hedefimiz, oraya da bir ileri biyolojik arıtma tesisi yapmak. Yani oraya götürecek bir kolektörün çalışmasını da yapıyoruz. Yani nihai hedefimiz, Gaziköy'de alıp Şarköy'e kadar gidecek bir kolektör hattını bu bölgeye kazandırmaktır. Bugünkü temel atma törenimiz, bu projenin birinci ve büyük ayağıdır. Biz su ile ilgili birinci etap projemizi gerçekleştirdik ama sıkıntı yaşayan köylerimiz var. İkinci bir muhtelif mahalleler içme suyu projesi şu anda TESKİ'de hazırlanıyor. Özellikle Çokal Barajından su vermeyi düşündüğümüz, bazı köylerimiz var. Bunların sorunlarını çözmek için çalışmalarımız devam ediyor. Yani bu bölgede ikinci bir içme suyu çalışmamızı yaparak bu bölgedeki tamamen su problemini çözmek ve altyapı problemini tamamen çözmeyi hedefliyoruz" ifadelerini kaydetti.

"Şarköy'ün en güzel şekilde desteklenmesi gerekiyor"

Temel atma töreninde konuşan Başkan Albayrak ise, "Şarköy'deki güzellikleri daha da güzel hale getirmek zorundayız. Allah buraya her türlü tabii güzelliği vermiş. Şarköy'ün en güzel şekilde desteklenmesi gerekiyor. Projelerle çok güzel hale gelmesi gerekiyor. Her gün açılışın ve temel atmanın heyecanı içerisindeyiz. Üç senelik çalışmaların sonucunda Türkiye'de 81 il içerisinde eğitime yatırım yapan tek Büyükşehir il olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu bölgenin 40 yıl öncesini bilen birisi olarak, bu bölgenin insanlarının dostluklarını hala bizi buraya çeken sevgiler hala bizi birbirimize bağlayan bağlılıklar var. Onun için buraya hizmet etmek için ben Hoşköy'e gittim siyaset yaptım demekle hizmet olmaz. Buraya hizmet yapmak için buraya aşık olmak lazım. Aşık olmak için de yaşamak lazım" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, kurdelenin kesilmesi ve yapılan dualarla beraber temel atma töreni gerçekleşti.

Teski’den 4 Mahalleye 7 Milyonluk Proje

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim