Test sonucu negatif çıkanlarla ilgili korkutan açıklama! Tehlikenin meğer en büyüğü aslında bakın neymiş...

Covid-19 testi yaptırıp negatif çıkanlar büyük tehlike yaratıyor. Negatif olduğu için rahatlayan ve normal yaşantısına dönen kişiler salgın yayılımında büyük rol oynuyor.

Test sonucu negatif çıkanlarla ilgili korkutan açıklama! Tehlikenin meğer en büyüğü aslında bakın neymiş...
Yayınlanma Tarihi : 20 Nisan 2021 14:00

Koronavirüs olup olmadığınızı anlamak için hastane önlerinde uzun kuyruklara girmeniz gerekiyor. İnsanlarla yakın temas halinde bekledikten hemen sonra test yapılıyor ve sonuç negatif çıkıyor. Bunu gördükten sonra İnsanların rahatladığını normal yaşamlarına devam ettiğini belirten uzmanlar, hastalığın yayılımında bu kişilerin büyük rol oynadığını belirtti.

Son zamanlarda hastalığın kontrolden çıkması ve vaka sayılarında meydana gelen patlama endişeye sebep oluyor. Bu süreçte mecbur kalmadıkça ve ağır bir hastalık geçirmedikçe hastanelere gidilmemesi gerektiği konusunda uyaran uzmanlar, mümkün mertebe sağlık ocağına giderek çözüm arayın dedi. Böylece hasta olan kişiler riskten uzak durmuş ve hastalığın yayılımı bir nebze de olsa azaltılmış olacak.

Yanlış Algı Bizi Felakete Sürükler

Konu ile ilgili uyarılarda bulunan Türkiye Acil Tıp Derneği Başkanı Prof. Dr. Süleyman Türedi, test ile ilgili uyarılarda bulundu. “Herkese test yapılmasına gerek yok. Önemli olan kişilerin bu süreci kurallara uygun geçirerek bulaş hızını artırmaması ve hastalıktan kurtulma hedefi taşıması” diyen Türedi, “Toplum olarak testin amacını karıştırıyoruz. Test yaptıran kişiler sonucun negatif çıkması halinde genellikle bir rahatlama içine giriyor ve normal hayatlarına devam edebileceklerini düşünüyor.

Oysa test sonucu ‘pozitif’ çıkıp virüsü taşıdığı anlaşılan kişiler kadar sonucu negatif çıkanların da dikkatli olmaya devam etmesi gerek. ‘Testten sonra pozitif çıkarsam kendimi izole ederim, negatif çıkarsam yaşamıma bir şey yokmuş gibi devam ederim’ algısı bizi felakete sürükler ve içinde bulunduğumuz tabloyu daha da vahim hale getirir.

Test yaptıran ve sonucu negatif çıkan tüm vatandaşlarımızdan ricam, bu sonuca rağmen kendilerini diğer insanlardan izole etmeleri gereken bir dönem yaşadığımızı unutmamalarıdır. Başarıya ancak test sonuçlarımız negatif de pozitif de çıksa hastaymış gibi davranıp kendimizi ve çevremizi korursak ulaşabiliriz.” uyarısında bulundu.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.