Teyzesinde 1 tas çorba içti. İçtiği çorba sayesinde hayatı değişti. Şimdilerde ürettiği ürünle yok satıyor

Sevda Gürler, ev hanımıydı kendi işinin patronu oldu. Teyzesini ziyarete gittiğinde içtiği bir kase çorba hayatını değiştirdi...

Teyzesinde 1 tas çorba içti. İçtiği çorba sayesinde hayatı değişti. Şimdilerde ürettiği ürünle yok satıyor
Yayınlanma Tarihi : 05 Nisan 2021 23:52

Tokat'ta yaşayan 3 çocuk annesi 36 yaşındaki Sevda Gürler, birkaç yıl önce teyzesinin evine misafirliğe gitti. Teyzesinin hazırladığı yemeği yemek için sofraya oturan Gürler, orada içtiği tarhana çorbasını içtikten sonra hayatı değişti.

Dönüm Noktası Oldu

İkram edilen çorbayı çok beğenen Sevda Gürler, hemen yapılan tarhananın tarifini öğrendi ve kendisi de yapmayı deneyi. Çorbanın özelliği kırmızı biberden yapılmasıydı. Denedikten sonra oldukça beğenen Gürler, tarhana yapıp satmaya başladı. Etrafında oldukça ilgi çeken ve müşterisi her geçen gün artan kadın şimdilerde tarhana yetiştirmekte zorlanıyor.

Ürettiği tarhananın gördüğü ilgiden memnun olan Gürler, işlere artık tek başına yetişemediği için işlerini büyütmeyi planlıyor.

Özelliği Kırmızı Biber

Bildiğimiz tarhana işte ne özelliği olabilir ki diye düşünmeyin anne eli değen bu tarhananın özelliği kırmızı biber yoğunluklu yapılıyor olması.İçinde Un, yoğurt, ekşi maya, kırmızı biber, domates ve soğan olan tarhanayı balkonundaki tel dolapta kurutan genç kadın ardından paketleyerek satışa hazır hale getiriyor.

Ev ekonomisine katkı sağlamak için çıktığı yolda beklediğinden de fazla ilgi görerek evinden yürüttüğü işini büyütmeyi planlıyor. Aslında Ege Bölgesi'nde yapılan tarhanaya Tokatlıların oldukça yoğun ilgi gösterdiğini ve bu ilgiden çok memnun olduğunu ifade eden Gürler, kırmızı biberin hasat edilmesinin ardından kışlık çorba üretimine başladığını sözlerine ekledi.

Hobisiydi İşi Oldu

Bu işi yapmaya hobi olarak başladığını İfade eden Gürler, siparişlere yetişemeyecek hale gelince önce yapabilir miyim yapamaz mıyım diye düşündüğünü ardından işlerini büyütmeye karar verdiğini söyledi. Şimdi işleri büyütüp istihdam sağlamaya hazırlanan Gürler, tarhanayı yaptıktan sonra evime gelen misafirlere tattırdım onlardan olumlu tepkiler alınca bir kavanozla üretime başladım ve devamı geldi dedi.Tarhanaya olan ilgi ve talep artınca daha fazlasını yapabileceğimi düşünerek sipariş almaya başladım diyen Gürler, şimdilerde istihdam sağlamayı hedefliyor. 

Tarhananın içeriğinde kendime göre birtakım değişiklikler yaptım diyen Gürler, küçük çaplı başladı ama sonra çok büyüdü. Evimin balkonunda başladığım işe yetişemeyince bir merkezde verilen alanda devam ettiğini belirtti. Şimdi her iki yerde de üretime devam ettiğini söyledi.

Tadına bakan herkesin beğendiği tarhanayı alan kişinin tekrar aldığını söyleyen Gürler, şu an üretim satış noktalarım var ve oradan yapılan satışlar sonucunda talepler git gide artıyor 1 kiloluk kavanozla satışa başlamıştım şimdi 300kg üretim yapıyorum, ev hanımları yapamam diye düşünmesinler yeter ki bir adım atsınlar, isterlerse başaramayacakları iş yok dedi.