• BIST 101.971
  • Altın 229,214
  • Dolar 5,3205
  • Euro 6,0379
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 10 °C

Tika’dan Mitroviçali Çiftçilere Destek

Tika’dan Mitroviçali Çiftçilere Destek
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kosova'nın yedi büyük merkezinden biri olan Mitroviça'da 27 çiftçiye tarım makineleri desteğinde...

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kosova'nın yedi büyük merkezinden biri olan Mitroviça'da 27 çiftçiye tarım makineleri desteğinde bulundu.

TİKA, Kosova'da tarım sektörüne yönelik projelerine devam ediyor. Kosova'da 1999 yılından önce sanayi alanı olarak bilinen bölge, yaşanan savaş nedeniyle ağır darbe almıştı. Sanayi sektörünün çökmesiyle verimli tarım topraklarına ve uygun iklim şartlarına sahip olan Mitroviça'da halk tarım ve hayvancılığa yönelmeye başladı. Tarım ve hayvancılığın gelişmekte olduğu bölgede geçen yıl geçimlerini sütçülük sektöründen sağlayan 50 süt üreticisi aileye 50 süt sağma makinesi, toplamda 150 adet olmak üzere her aileye 30'ar litrelik üçer bidon TİKA tarafından hibe edilmişti. Kosova'da üretim alanlarının artırılması, üretim teknolojisinin geliştirilmesi ve istihdam oluşturma amacıyla geçimlerini tarım sektöründen sağlayan 27 çiftçiye 4 adet mısır ekme makinesi, 4 adet patates ekme makinesi, 6 adet toprak mikseri-freze, 4 adet diskli çayır biçme makinesi, 5 adet ilaçlama makinesi ve 4 adet ot toplama makinesi TİKA tarafından temin edildi. Tarım makinelerinin teslim törenine Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, TİKA Priştine Program Koordinatörü Necip Özay Özütok, Koordinatör Yardımcısı Fulya Aslan, Mitroviça Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Mujka ve Mitroviça Belediyesi Tarım Müdürü Erol Zekerya katıldı.

Törende konuşan Büyükelçi Kıvılcım Kılıç, Türkiye'nin Kosova'nın her kesimine dostluk ve dayanışma elini uzatmaya devam edeceğini belirtti. TİKA'nın eğitim, sağlık, tarım ve farklı sektörlerde birçok projesinin olduğunu hatırlatan Kılıç, tarım makinelerinin çiftçilere hayırlı olmasını diledi.

Mitroviça'ya gerçekleştirilen tarım makineleri desteğiyle üretim teknolojisinin geliştirilmesi, yapılan işin maliyetinin düşürülmesi, toprağın ekim vaktine yetişmesi, yabancı otlarla mücadele edilmesi ve ekimin zamanında yapılması sağlanacak.

Tika’dan Mitroviçali Çiftçilere Destek

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim