TikTok Uygulamasını Kullananlara Kötü Haber Geldi...

TikTok Uygulamasını Kullananlara Kötü Haber Geldi...

Tiktok kullananlara hiç hoşlanmayacakları bir haber geldi. Firma açıklayınca herkes şok oldu. İşte tiktok kullanıcılarını ilgilendiren haber. Milyonların kullandığı tiktokla ilgili gelişme ne? Tiktok kullanan kişilerin hoşlanmayacağı bir gelişme yaşandı..

Çinli sosyal medya platformu olan TikTok'ta büyük güvenlik açığı! Tiktok kullanıcılarını çok fazla sinirlendirecek olan bu gelişmenin üzerine de gidilmemesi herkesi daha fazla kızdırdı. Ortaya çıkanlara göre "Arkadaş bul" özelliğindeki bir açık kullanıcıların isimleri ve telefon numaraları dahil pek çok bilgisi tehdit altında.

Kişisel veriler konusu Whatsapp sözleşmesi ile birlikte gündeme gelirken bir  yandan da TikTok'un güvenlik açığı gündeme geldi. Kullanıcılarını epey sinirlendirecek gelişmeyle birlikte TikTok'un kişisel verileri koruyamadığı ortaya çıktı. Özellikle kişilerin kişisel bilgilerini ortaya döken bu açık nedeniyle kullanıcılar epey gergin ve tedirgin oldu.

Çok Önemli Bilgiler Tehdit Altında

Check Point isimli yazılım sağlayıcının belirlediğine göre Çinli sosyal medya platformu TikTok bir çok kullanıcısının kişisel bilgisini koruyamıyor. Bilgisayar korsanları kullanıcıların hesapları içerisinde yer alan kişisel bilgilerine erişmesine yol açan bir açık tespit eden Check Point, TikTok'un açığını ortaya koydu. TikTok'ta söz konusu açıkla birlikte bilgisayar korsanları kullanıcıların telefon numaraları, takma adlar, profil ve avatar resimleri, benzersiz kullanıcı kimlikleri ve belirli profil ayarları gibi bilgilerine erişim sağlayabiliyor.

Bahsedilen açığa ise bilgisayar korsanları TikTok'ta yer alan "Arkadaş Bul" özelliği ile erişebiliyor. Kötü amaçlı kişiler bu özellikle kullanıcıların profillerinin detayları ve telefon numaralarına erişebiliyorlar.

TikTok düzeltmedi...

Güvenlik açığı ise sadece TikTok'a telefon numarasına bağlı olan hesapları ve telefon numarasıyla giriş yapanları etkiledi. Check Point'in belirttiğine göre güvenlik açığına dair henüz TikTok düzeltmedi. Yani konuyla alakalı olarak bir düzeltme kanıtı bulunamadı. 

Sözcü'den kullanıcılara tavsiye

Check Point'in sözcüsü olan Ekram Ahmed'in yaptığı açıklamalara göre Tiktok'un bu açığı son derecede hassas olan bilgilerin ortalığa saçılmasına neden oldu. Buna göre ise herhangi bir saldırgan, mızrakla kimlik avı ya da başka suç eylemleri gibi bir dizi kötü amaçlı atakta bulunabilir. TikTok herhangi bir önlem almadığı için kullanıcıların kendileri hakkında asgari düzeyde bilgi paylaşmasını tavsiye etti.