• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 14 °C

Tim Başkanı Büyükekşi: “Tecrübe Paylaşımı Eğitime Önemli Katkılar Sağlıyor”

Tim Başkanı Büyükekşi: “Tecrübe Paylaşımı Eğitime Önemli Katkılar Sağlıyor”
İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi (İKBU) Uluslararası İlişkiler Kulübü, "Business Diplomacy" başlıklı Uluslararası İlişkiler Zirvesi'nde Türkiye İhracatçılar...

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi (İKBU) Uluslararası İlişkiler Kulübü, "Business Diplomacy" başlıklı Uluslararası İlişkiler Zirvesi'nde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'yi konuk etti. Büyükekşi, özellikle bu etkinliklerle birlikte tecrübe paylaşımının arttığını ve bunun eğitime önemli bir katkı sağladığını dile getirdi.

İKBU Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin'in moderatörlüğünde gerçekleşen Uluslararası İlişkiler Zirvesi çerçevesinde Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencileri, sektörün önemli isimleri ile buluşarak onların tecrübelerini birebir dinleme fırsatı buldu. Öğrencilerle buluşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, özellikle tecrübe paylaşımının eğitime önemli bir katkı sağlayacağını dile getirerek, "Türkiye'de üniversite ve sanayi işbirliği yok ve üniversitedeki öğrenciler yeterli eğitimi almıyor diye hep şikayet ediyoruz. Aslında burada en önemli çözümlerden bir tanesi tecrübe paylaşımıdır. Gençleri daha çok iş imkanları ile iş dünyası için cezbedebilmek ve onlara hayat tecrübelerimizi yüz yüze anlatabilmek, onları motive edebilmek gerekiyor. Neticede bu günün gençleri yarının yöneticileridir. Onlarla ne kadar bir arada olabilirsek ne kadar onlara tecrübelerimizi anlatabilirsek o kadar iyi yöneticiler yetiştiririz. Bizim konumuz ihracat, serbest ticaret anlaşmaları, ihracatın önemi, ihracat ile ilgili yapılan çalışmaların istihdama, büyümeye, Türkiye'nin kalkınmasına ve refahının artmasına verdiği destek. Bildiklerimizi gençlerin beynine nakşetmek istiyoruz. Türkiye'nin bu ihracatla ilgili özellikle 2023 hedefleri var. 500 milyar dolar ihracat hedefimiz ve dünya dış ticaretinden yüzde 1,5'lik bir pay alma hedefimiz var. İhracatçı sayımız şuanda 67 bin, sayıyı 100 bine çıkarmayı hedefliyoruz. İşte bu ve buna benzer konuları öğrencilerimizle zaman el verdiğince paylaşmaya çalışacağım" dedi.

Üniversitede okuyan öğrencilerin öncelikli olarak sektörün eksiklikleri doğrultusunda kendilerini eğitmeleri gerektiğini söyleyen Büyükekşi öncelikli olarak öğrencilerin mutlaka iyi bir yabancı dile sahip olması gerektiklerinin altını çizdi. Büyükekşi, "Artık 21. yüzyıl iletişime açık bir dönem. Dünyanın her tarafıyla mutlaka iletişim kurulması gerekiyor. İletişimin olabilmesi için de en azından İngilizce dilinin mükemmel bir şekilde öğrenilmesi lazım. Dünya global bir köy, dış ticareti arttırabilmek için ikili ilişkilerin çok iyi olması lazım. Bu yüzden hedefimiz iyi İngilizce bilen, özgüveni yüksek, kendini ifade edebilen, konusuna hakim ve çalışkan gençlerin iş hayatına atılmasına katkı sağlamak. Birdenbire okulu bitirince sudan çıkan balık olmamaları için bizlerle ve Türkiye'deki diğer birçok şirketle öğrenci iken bir araya gelip kendilerine pratikte de bir şeyler katmaları oldukça önemli" şeklinde konuştu.

"Sadece okul ve sınavlarla her şeyi öğrenemeyiz"

Zirveyi düzenleyen Uluslararası İlişkiler Kulübü Başkanı ve İKBU Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Gökçe Nur Ataman da bölümlerinin çok geniş bir kitleye hitap ettiğini, bu yüzden her kitleye ulaşmak istediklerini söyledi. Etkinlikle ilgili bilgiler de veren Ataman, "Bu okulumuzda bizim gerçekleştirdiğimiz ilk proje. Uluslararası İlişkiler Zirvesi hem medya sektörünün liderlerini hem iş dünyasının liderlerini hem de bürokratları bir araya getirmeyi hedeflenmektedir. Bu anlamda özel ve ilk. Hem İKBU ailesini hem okulumuz dışında katılacak diğer öğrencilere ve lise öğrencilerine açık bir projedir. Bunun yanı sıra bir sertifika ile de programı taçlandırdık. Bu tarz etkinliklerle öncelikli olarak öğrencileri aktif ve sosyal hale getirmek. Çünkü bizim alanımız gerçekten bunu gerektiriyor, yani biraz aktif hale gelip koşturmaca halinde olmamız lazım. Sadece 4 yıl boyunca sınavlarla ya da derse girerek her şeyi öğrenemeyiz. Bu mümkün değil. Bunları bir şekilde tecrübe etmemiz gerekiyor" dedi.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim