• BIST 91.801
  • Altın 214,203
  • Dolar 5,3608
  • Euro 6,0653
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 1 °C
  • İzmir 9 °C

Tinerci mekanından sporcu fabrikasına

Tinerci mekanından sporcu fabrikasına
Kocaeli’de Devlet Malzeme Ofisi’nin deposu olarak kullanılan ve atıl duruma gelerek tinercilerin mekanı haline gelen dev alan, yapılan yatırımla içerisinde 30 bin sporcunun eğitim gördüğü, olimpiyatlara sporcu yetiştiren “Sporcu Fabrikası” haline getirild

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde eski Seka Kağıt Fabrikası arazisi içerinde yer lan ve daha önceleri Devlet Malzeme Ofisi tarafından depo olarak kullanılan 5 bin metrekarelik tesis, atıl hale düşünce tinercilerin ve evsizlerin kullandığı mezbelelik haline gelmişti. Alanın dönüşümü için 2012 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan proje ile insanların etrafından geçmeye korktuğu alan, içerisinde 30 bine yakın sporcunun birçok branşta eğitim aldığı ve olimpiyatlar ile dünya şampiyonalarına sporcu yetiştiren ‘Sporcu Fabrikası’ haline getirildi. Kocaeli'ne kazandırıldı.


9 BRANŞTA EĞİTİM
Kocaeli Büyükşehir tarafından donanımlı spor tesisi haline getirilen Seka Sporcu Eğitim Merkezi’nde (SEKASEM), haftanın her günü sporun 9 ayrı branşında sporculara hizmet veriyor.


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli spor tesisleri arasında yer alan ve halk arasında ‘Sporcu Fabrikası’ olarak bilinen SEKASEM’de her yaş gurubundan çocuklar ve gençler, haftanın her günü judo, taekwando, karate, güreş, boks, jeet kunedo, kick boks, masa tenisi ve satranç branşlarında eğitim görüyor.
OBEZİTEYLE MÜCADELE MERKEZİ OLARAK DA KULLANILIYOR
6 ayrı antrenman salonunun yer aldığı tesiste ayrıca obeziteye karşı başlatılan mücadelenin de antrenman merkezi olarak kullanılıyor. Obezite ile Mücadelede Hareketli ve Sağlıklı Yaşam Projesi kapsamında tesise gelen ev hanımları step, aerobik ve plates programlarına katılarak sağlıklı yaşam dersleri alıyorlar.


HARABE BİNADAN SPORCU FABRİKASINA
Tesis hakkında bilgi veren Büyükşehir Kağ
ıtspor Kulüp Başkanı Dr. Ali Yeşildal, atıl bir halde duran alanı sporcu fabrikası olarak dönüştürerek halkın hizmetine sunduklarını söyledi. Yeşildal, “Burası Devlet Malzeme Ofisi’nin depo olarak kullandığı bir binaydı. Bir ara tamamen harabe olmuş durumdaydı. Daha sonra sporcularla ilgili böyle bir ihtiyacımız olunca. ‘Spor Fabrikası’ yapalım fikriyle yola çıktık. Spor fabrikası yapmak üzere bu bina değerlendirildi. Bayağı masraflar edildi. gördüğünüz gibi şimdi hakikaten bir sporcu fabrikası oldu” dedi.


Kocaeli’de gençleri spora yönlendirmek için SEKASEM’in başarılı bir proje olduğunu belirten Kağıtspor Başkanı Ali Yeşildal, “İnanılma görüntüler var içerde. Bu çocuklarımız, belki yaşıtları başka mekanlarda zaman geçirirken onlar burada spor yapıyorlar. Çok gurur verici bir şey. Sadece bu mekanda 30 bin sporcumuz var. Olağanüstü bir rakam. Onun için biz buraya ‘sporcu Fabrikası’ diyoruz. Spordan amaç bizim için sadece yarışmak, madalya kazanmak değil. Biz bu organizasyonu sosyal sorumluluk projesi olarak değerlendiriyoruz. Bu kentin çocuklarını olumsuz ortamlardan kurtarıp burada hayata kazandırma arzusundayız. Sosyal sorumluluk projesi diyoruz çünkü biz burada çocukların hayatlarına dokunuyoruz. Ailelerine, kendilerine, yaşamlarına, yaşam stratejilerine, her türlü şekilde her yaş gurubunda onlarla ilgileniyoruz. Buradan çıktıktan sonra müsabakalarda da başarılı olursalar, onları üst derecede destekliyoruz” diye konuştu.


TİNERCİLERE DEĞİL OLİMPİYAT SPORCULARINA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR
Daha önceleri atıl halde olan yerin evsizler ve tinercilerin uğrak yeri halinde olduğunu dile getiren Yeşildal, “Artık burası tinercilerin mekanı olmaktan çıkıp şimdi yaşama tutunan binlerce öğrencinin yaşam alanı oldu. Buradan biz artık olimpiyatlara, dünya şampiyonalarına sporcu gönderiyoruz. Çok mutluyuz. Bu yaz bile Rio Olimpiyatları’na en az 6 tane sporcu göndereceğiz. Ve bu çocuklar Kocaelili, Kocaeli’nin kaderi değişiyor bu mekanlarda” şeklinde konuştu.


HER YAŞTAN 30 BİN SPORCU AYNI YERDE YETİŞİYOR
SEKASEM’de profesyonel antrenörler eşliğinde eğitim alan 30 bine yakın sporcudan bazılar ile dünya şampiyonalarında ve olimpiyatlarda
yarışmaya hak kazanıyorlar. Uluslar arası yarışmalarda dereceye giren birçok sporcunun yetiştiği SEKASEM, bu yaz gerçekleştirilecek olan Rio Olimpiyatları’na da sporcu gönderecek. 
GÜRCAN YILMAZ 

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim