• BIST 101.849
  • Altın 259,118
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 27 °C
  • İzmir 30 °C

Tobb Kobi’lerin Nefesini Açtı

Tobb Kobi’lerin Nefesini Açtı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Kredi Garanti Fonu (KGF), Ziraat Bankası, Denizbank ile oda ve borsaların desteğiyle başlayan "Nefes Kredisi" projesi,...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Kredi Garanti Fonu (KGF), Ziraat Bankası, Denizbank ile oda ve borsaların desteğiyle başlayan "Nefes Kredisi" projesi, KOBİ'lerin "nefes'ini açtı. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bugüne kadar 27 bin şirketin 2,6 milyar liralık kredi kullandığını bildirdi.

İş dünyasının en büyük ihtiyaçlarından olan finansmanı temin etmek üzere hayata geçirilen "Nefes Kredisi', 3 ay içinde KOBİ'lere deva oldu. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 12 Aralık 2016'da başlayan projeden 3 ay gibi kısa bir sürede 27 bin KOBİ'nin yararlandığını ve 2,6 milyar lira kredi kullandığını açıkladı. TOBB, Kredi Garanti Fonu (KGF), Ziraat Bankası, Denizbank ile TOBB'a bağlı oda ve borsaların elini taşın altına koyarak oluşturduğu "Nefes Kredisi'nin düşük faiz oranı ile iş dünyası için önemli bir ilaç olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, 1-2 ay içinde proje tamamlandığında 4 milyar liranın üzerinde kaynağı KOBİ'lere aktarmış olacaklarını söyledi.

Finansman ihtiyacı olan tüm KOBİ'leri bu fırsattan yararlanmaya davet eden Hisarcıklıoğlu, "Birliğimizin, oda ve borsalarımızın sağladığı ucuz kaynak ve yüzde 85 KGF teminatı ile TOBB üyesi KOBİ'ler piyasa şartlarının çok altında olan yüzde 9,90 oranından 150 bin TL'ye kadar kredi kullanıyor. Bakın bu dünyada bir ilk. Üyelerimize hem kredi veriyor, hem kefil oluyoruz. Kredi maliyetlerini de mevduat faizlerinin altına çektik. Bugün bankalar piyasada yüzde 12'li rakamlara mevduat topluyor. Biz ise yüzde 10'un altında faizle kredi kullandırıyoruz" diye konuştu.

"Nefes Kredisi başvuruları saatler içerisinde onaylanıyor"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Nefes Kredisi için "finansmanda inovasyon" ifadesini kullandığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, "Ayrıca KGF'nin Portföy Garanti Sistemi sayesinde Nefes Kredisi başvuruları saatler içerisinde onaylanıyor. Üyelerimiz başvurularını tamamladıktan kısa süre sonra kredilerini kullanabiliyorlar. Eskiden olduğu gibi haftalarca beklenmiyor" dedi.

Bu proje ile sadece KOBİ'lere ucuz finansman sağlamayı amaçlamadıklarını, aynı zamanda kamuoyunun, bankaların ve devletin dikkatini KOBİ kredilerine çekmek istediklerinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, "Yüksek faizler altında ezilen KOBİ'lerimizin sesi olduk. Bunda da başarılı olduk. Nefes Kredisi'nden sonra hemen bankalar devreye girdi. Hemen hemen hepsi KOBİ veya esnaf kredisi kampanyalarına başladılar. Yüzde 15-18 bandında seyreden KOBİ kredi faizlerini yüzde 12'lere kadar düşürdüler. Nefes Kredisi projesi, ortaklarımızdan Denizbank ve Ziraat Bankasına da özellikle teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.

Nefes'te öne çıkan sektörler ve iller

Nefes Kredisi kullanım istatistikleri incelendiğinde toptan ve perakende ticaret, imalat, inşaat ile ulaştırma ve depolama sektörleri sırasıyla en çok kredi kullanan sektörler olarak öne çıktı. Toptan ve perakende ticaret sektörü kredinin yarıya yakınını kullanmış durumda. İmalat sektörünün alt kırılımlarına bakıldığında da gıda ürünlerinin imalatı, metal ürünleri imalatı ve makine ve ekipman imalatı sektörleri başı çekiyor. Öte yandan Türkiye'nin bütün illerinde kredi kullandırıldı. En çok kullanım da sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli'de gerçekleşti. İstanbul'da 400, Ankara'da 350, İzmir'de 200 milyon lira kredi hacmine ulaşıldı.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim