• BIST 102.977
  • Altın 230,789
  • Dolar 5,4489
  • Euro 6,2073
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 18 °C

Toplum Sağlığı Merkezi Tüberküloza Karşı Bilinçlendirdi

Toplum Sağlığı Merkezi Tüberküloza Karşı Bilinçlendirdi
Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nun "Hedefimiz Veremsiz Bir Türkiye" sloganı ile başlattığı bilgilendirmeleri Oltu'da da yapıldı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nun "Hedefimiz Veremsiz Bir Türkiye" sloganı ile başlattığı bilgilendirmeleri Oltu'da da yapıldı.

Cuma günü yapılan bilgilendirmede sağlıklı yaşam aracı ile 15 Temmuz Şehitler Meydanı'nda stant açıldı. Oltu Toplum Sağlığı Merkezi personeli tarafından vatandaşlar bilgilendirildi. Broşür dağıtarak vatandaşların bu hastalığa karşı bilgi sahibi olması hedeflenen program gün boyunca tüm mahallelerde devam etti.

24 Mart Dünya Tüberküloz (Verem) Günü nedeniyle yapılan bilgilendirme programında Oltu Toplum Sağlığı Merkezi Verem Savaş Birimi görevlisi Orhan Yeşilyurt, verem hastalığının belirtileri, tedavi yöntemleri ve hastalığa yakalanmamak için alınacak koruyucu tedbirleri vatandaşlara aktarırken, bilinmesi gereken en önemli hususun, verem hastalığının yüzde yüz tedavisi olduğunun bilinmesini istedi.

Yeşilyurt, "24 Mart Dünya Tüberküloz (Verem) Günü münasebeti ile halkımızı sağlıklı yaşam aracımız ile kurduğumuz standımızla bilgilendiriyoruz. Vatandaşlarımızın bu hastalık hakkında bilgi sahibi olması ve yanlış bilgilerle bu hastalığa yakalanmış kişilere bakış açılarını düzeltmelerini hedefliyoruz. Verem, hava yolu ile akciğerlere giren Verem mikrobunun yol açtığı bulaşıcı bir hastalıktır. En başta akciğerler olmak üzere tüm organları tutabilir. Dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon insan verem hastalığına yakalanmaktadır. Verem hastalığı tedavi almamış veya düzenli tedavi görmeyen Verem hastasında, öksürme hapşırma veya konuşma esnasında ortama yayılan ve Verem mikrobu içeren damlacıklarının solunum yoluyla alınması ile bulaşır. İki üç haftadan uzun süren öksürük, balgam çıkarma, ateş, gece terlemesi, iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrıları, kan tükürmek bu hastalığın başlıca belirtileridir. Bu belirtiler varsa Verem Savaş dispanserlerine aile hekiminize veya size en yakın başka bir sağlık kurumuna başvurmanız gerekmektedir. Çocuklarınıza mutlaka aşı yaptırın. Bir yakınınız da tüberküloz hastalığı saptanırsa koruyucu ilaç tedavisi ile tüberküloz hastalığından kendinizi koruyabilirsiniz. Koruyucu tedavi için ilaçlarınızı 6 ay süreyle her gün düzenli olarak kullanın. Verem hastalığı yüzde yüz tedavisi olan bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalanıp tedavi sürecini tamamlamış kişiler tamamen iyileşmiştir ve onlara bir ömür boyu bu hastalığı taşıyormuş muamelesi in yapılması son derece yanlıştır" dedi.

Toplum Sağlığı Merkezi Tüberküloza Karşı Bilinçlendirdi

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim