• BIST 94.817
  • Altın 255,261
  • Dolar 5,7473
  • Euro 6,4916
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 30 °C

Toroslar Belediyesi’nden Öğrencilere ‘Çanakkale Zaferi’ Konferansı

Toroslar Belediyesi’nden Öğrencilere ‘Çanakkale Zaferi’ Konferansı
Mersin'in merkez ilçe Toroslar Belediyesi, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102'nci yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü kapsamında ilçedeki ilköğretim öğrencilerine...

Mersin'in merkez ilçe Toroslar Belediyesi, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102'nci yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü kapsamında ilçedeki ilköğretim öğrencilerine yönelik "Çanakkale Zaferi" konulu konferans düzenledi.

Tarih şuurunu genç nesillere aktarmak amacıyla her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen konferansta bu yıl da öğrencilere, Çanakkale deniz ve kara savaşları ayrıntılı olarak anlatıldı. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Alan Kılavuzları Derneği Üyesi Ali Murat Kalegil tarafından verilen ve gerçek görüntüler ile dönem fotoğraflarından oluşan sunum, Üstay Ortaokulu'nda gerçekleştirildi. Konferansa, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna da katıldı.

Sunumunda, Çanakkale'nin savaş değil, bir destan olduğunu anlatan Kalegil, öğrencilere tarihi değerlerin aktarılmasına katkı sunan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna'ya teşekkür etti.

"Milli değerlerimize ilelebet sahip çıkacağız"

Konferansın ardından öğrencilere seslenen Başkan Hamit Tuna, bağımsızlık ve egemenlik mücadelesinin temellerinin Çanakkale Zaferi ile atıldığını vurgulayarak, Türk Milleti'nin Çanakkale'de gösterdiği kardeşlik ve dayanışmanın ilelebet devam etmesini temenni etti. Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102'nci yıl dönümünü kutlayan Tuna, "Çanakkale, yedi düvele karşı Türk Milleti'nin birlik ve beraberlik içerisinde dönmemek üzere inanarak çıktığı destansı bir zaferdir. Çanakkale destanını yazan atalarımız olmasaydı biz bugün bu topraklarda özgür ve demokrasi içerisinde yaşamayacaktık, al bayrağımız dalgalanmayacaktı, belki de bizler olmayacaktık. Onun için geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza ve gençlerimize Çanakkale'yi iyi ve doğru anlatmamız lazım. Kalabalıkları millet yapan değerler vardır; dilidir, bayrağıdır, milli kültürüdür, tarih şuurudur, maneviyatıdır, misak-i milli sınırları içerisinde çizilmiş vatan toprağıdır. Bu değerleri boşalttığınız zaman maddenin, materyalin peşinde koşan bir topluluk olursunuz. Emperyalist güçlerin isteği de bu toplulukları yönlendirmektir. Birlik ve beraberlik içerisinde Çanakkale'de atalarımızın gösterdiği kardeşliğin devam etmesini temenni ediyorum. Yanı başımızda Suriye, Mısır, Irak ve Libya'yı görüyoruz. İşte güçsüzlüğün getirdiği ve emperyalist güçlerin senaryolarının işlediği sonuçlardır. Türk Milleti olarak milli değerlerimize ilelebet sahip çıkacağız. Türkiye Cumhuriyeti bu dünya, bu coğrafya var olduğu sürece payidar kalacaktır. Başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Çanakkale şehitlerimizi ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnetle anıyor, hayatta olan gazilerimize de sevgi ve saygılarımı sunuyorum" dedi.

Toroslar Belediyesi’nden Öğrencilere ‘Çanakkale Zaferi’ Konferansı

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim