Toroslar Kent Konseyi Genel Kurulu Yapıldı

Toroslar Kent Konseyi Genel Kurulu Yapıldı

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Toroslar'da yayla ve eko turizmini ön plana çıkarmak istediklerini ve bununla ilgili adımları da attıklarını söyledi.

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Toroslar'da yayla ve eko turizmini ön plana çıkarmak istediklerini ve bununla ilgili adımları da attıklarını söyledi.

Toroslar Kent Konseyi Olağan Genel Kurul Toplantısını, Yunus Emre Kültür Merkezinde gerçekleştirdi. Toplantının açılışında konuşan Toroslar Belediyesi ve Kent Konseyi Başkanı Hamit Tuna, Toroslar'ın sosyal, kültürel ve ekonomik yönden gelişimini sağlamak amacıyla kurulan Toroslar Kent Konseyinin ürettiği fikirleri ve sunacağı görüşleri önemsediklerini söyledi. Ortak gerçekleştirdikleri ve hayata geçirecekleri çalışmalarla amaçlarının Toroslar'ı çekim merkezi yapmak olduğunu belirten Tuna, Toroslar'da yayla ve eko turizmini ön plana çıkartmak istediklerini ve bununla ilgili adımları da attıklarını kaydetti.

Belediye olarak fiziki mekanlarda yaptıkları çalışmaları büyük ölçüde tamamladıklarını vurgulayan Tuna, "Sadece eksiklerimiz bölgemizdeki bazı cadde ve bulvarın açılmasıdır. Bu çalışma da büyükşehir uhdesindedir. Çalışmanın bir tanesine başlandı ve inşallah devamı gelecektir" dedi.

"Toroslar'daki tarihi ve doğal güzellikleri tanıtacağız"

İnsanların Toroslar'daki yaylaları gezerek, tarihi ve doğal güzellikleri tanımaları için gerekli çalışmaları yaptıklarını belirten Tuna, şöyle devam etti; "Toroslar'ın köyleri mahalle oldu ama doğal yaşama zarar vermeden köy yaşantısının devam etmesini istiyoruz. Fiziki anlamda da merkez mahallelerimizde ne varsa aynısı olması için de gerekli çalışmaları yapıyoruz. Son zamanlarda alternatif tarımın örneklerinden olan ejder meyvesini Toroslar'ın meyvesi şekline dönüştürmeye çalışıyoruz. Kivi meyvesi de bölgemizde ciddi anlamda gelir getiren özellikli bir ürün. Bunu da öne çıkartmayı amaçlıyoruz. Güzelyayla'da bir sosyal tesisimiz var. Onun yanında projelerimiz arasında yer alan Bungalov Yayla Evlerini yapacağız. Yazın ve karın yoğun yağdığı kış aylarımızda insanlarımızı inşallah bu tesislerimizde konaklatacağız. Günü birlik turlar yaparak ilçemizdeki tarihi ve doğal güzellikleri görülmesini ve doğal meyve ve sebzeleri yerinde alınmasını sağlayacağız. Aynı zamanda insanlarımızın yörük yaşamını da tanımaları için 2 bin 200 rakımlık platoda, dümbelek boğazının üstünde çadırlar kurarak, yörük turizmini yaşatmayı ve etkinlikler düzenlemeyi planlıyoruz."

Başkan Tuna'nın konuşmasının ardından Toroslar Kent Konseyi Kadın Meclisi ile Turizm Çalışma Komisyonu ve Çevre, Doğa Koruma, Endemik Bitkiler, Kırsal Kalkınma, Yenilenebilir Enerji, Tarım Komisyonları Başkanları bir sunum yaparak, genel kurulu bilgilendirdiler.

Toroslar Kent Konseyi Genel Kurulu Yapıldı

Kaynak : İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.