TOZ BOYA TESİSİ

TOZ BOYA TESİSİ

Günümüzde toz boya tesisi sayısı gittikçe artmaktadır.

Özellikle aşınmaların çok fazla olduğu boya sektörüne baktığımızda, çözücü içeren boyalar nedeniyle boya yapılan ürünün ilerleyen günlerde aşınması, kötü bir görünüm elde etmesi görülmektedir. Bu nedenle toz boya tesisleri, bu açığı kapatmak amacıyla içinde solvent bulundurmaması nedeniyle çokça tercih edilmektedir. Solvent, boyalarda bulunan ve çözelti oluşturması sebebiyle boyayı çözen sıvı ya da gaz haldeki maddedir. Bu madde kullanılarak yapılan boyama işlemleri sonrasında alınan verim, toz boyama sistemi sonrasında alınan verime göre kat kat aşağılardadır. Toz boyama sistemi, solvent kullanılmadığından dolayı son derece dayanıklı, aşınmalara ve güneş ışığına karşı dayanıklı, dış etkenlerden olabildiğince koruyan boyama sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu da toz boya tesislerinin sayısının artmasına sebep olmaktadır. Kullanım alanı açısından oldukça fazla sektörde kullanabilen toz boya, içerisindeki maddelerin kalitesi nedeniyle çok büyük oranda tercih edilmektedir. Günümüzde tek kat boyama işlemiyle yeterli verim alınamadığı görülmektedir. Bunun nedeni boyalardaki çözelti seviyesinin yüksek olması ve boyaların çok sıvı bir şekilde karşımıza gelmesidir. Fakat toz boya sayesinde boyalar katı halde karşımıza geleceğinden, tek kat boyama işlemi sonrasında bile harika sonuçlar elde etmek mümkündür. Bu boyama işlemi, son derece kaliteli ürünlerden yapılır ve toz boya tesisi üretimi olarak sektörlere dağılır. İlerleyen senelerde de, sıvı boyanın yerini tamamen toz boyalar alacaktır.

 

Toz boyama tesisleri birçok şehirde sayısını git gide arttırmaktadır. Eski tip boya çeşitlerine göre son derece çevreci ve sağlığı koruyucu etkileri bulunmaktadır. İçerisinde çözelti olmadığı için son derece saf halde bulunan bu boya çeşidi, püskürtme ekipmanları sayesinde uygulanacak bölgeye işlenmektedir. Boyamanın yapıldığı bölge tek bir kat atıldığında harika bir görünüm elde edecek ve klasik yönteme göre uzun süreler dayanıklı bir biçimde varlığını sürdürecektir. Hem zamandan, hem de ekonomik anlamda tasarruf edilmesini sağlayan bu yöntem, bulunduğumuz dönemlerde en sık tercih edilen boyama yöntemi olarak görülmektedir. Toz boya tesisi de, bu boyanın üretiminin yapıldığı yerlerdir. Bu yerler son derece modern ve teknolojik ürünlerle çalışmalarını sürdürmektedir.