TRT'ye Para Yağıyor! 3 Yılda Faturalardan Milyarlarca Lira...

TRT'ye Para Yağıyor! 3 Yılda Faturalardan Milyarlarca Lira...

Vatandaşın ödediği faturalardan kesilen katkı payları ile TRT'ye 3 yıl içerisinde milyarlarca lira para aktı..

Vatandaşların sıklıkla rahatsızlığını dile getirdiği ve hatta dava bile açılan bir konu bu TRT'ye faturalar üzerinden ödenen katkı payı parası. Yıllardır süregelen tartışmalar bir nihai karara bağlanamazken TRT kendisine ödenen paranın diğer ülkelere oranla düşük olduğunu düşünüyor.

TRT (Türkiye Radyo Televizyon Kurumu) 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ait olan faaliyet raporlarını internet sitesinde paylaştı.

Faaliyet raporlarına göre vatandaştan katkı payı olarak kesilip TRT'ye aktarılan paranın miktarı da ortaya çıkmış oldu. TRT'ye geçtiğimiz 3 yılda vatandaşın cebinden tam 7,2 milyar TL para aktı. Vatandaşlar bu parayı ödemek istemediğini her defasında dile getirirken TRT, diğer ülkeler ile kıyaslandığında kendilerine verilen katkı payının az olduğunu iddia etti.

Bandrol Ücreti ve Elektrik Faturasından Tahsil Ediliyor

Vatandaşların yıllardır sıklıkla dile getirdiği ve isyan ettiği bir konu olan TRT katkı payları bir kez daha tartışma konusu olacağa benziyor. TRT'ye ait internet sitesinden yayınlanan geçtiğimiz 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ait faaliyet raporlarında 3 yılda 7,2 Milyar TL para verildiği ortaya çıktı.

1964 yılında devlet adına radyo ve televizyon yayınlarını gerçekleştirmek amacı ile kurulan TRT, ilk radyo yayınına 1965 ilk televizyon yayınına ise, 1968 yılında başlamıştır. 26 aktif televizyon ve 21 radyo aktif radyo stüdyosu ile yayın faaliyetlerine devam eden TRT son yılların en çok tartışılan kurumu oldu.

Son yıllarda faaliyet raporlarına özellikle vatandaşların fatura ve bandrol isyanı ile faaliyet raporlarına yer vermeyen TRT, geçtiğimiz günlerde kurumun internet sitesi üzerinden bir paylaşımda bulunarak faaliyet raporları ile ilgili bilgileri paylaştı. TRT, gelirinin büyük bir kısmını vatandaştan alınan bandrol ücretleri ve elektrik faturaları üzerinden sağlıyor. Vatandaşların; 3093 Sayılı TRT Gelirleri Kanunu'na göre, radyo, televizyon, video ve birleşik cihazlar ile görsel ve/veya işitsel yayınları alabilen her türlü cihazlardan alınan bandrol ücretlerine yaptığı her ödeme de TRT'ye kaynak sağlıyor. Ayrıca, elektrik fatura bedeli üzerinden yüzde 2 oranında TRT payı ödüyor. 

Yıllardır tartışılan ve ödenmek istenmeyen TRT paylarına karşın TRT'nin tutumu ise oldukça ilginç, "diğer ülkelerle kıyaslayınca bizim ücret oldukça düşük!"