• BIST 109.537
  • Altın 372,471
  • Dolar 6,7608
  • Euro 7,6590
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 18 °C

Trump: Müslüman Girişini Yasaklayalım

Trump: Müslüman Girişini Yasaklayalım
Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen Başkan aday adayı Donald Trump, ülke liderleri ne olduğunu tam olarak anlayıncaya kadar Müslümanlar’ın Amerika’ya girişinin tamamen yasaklanması çağrısında bulundu.

Trump Amerika’daki kamuoyu yoklamalarında, büyük kitlelerin Müslümanlar’a karşı nefret beslediğini iddia etti.

Trump, “Sorunu ve yol açtığı tehdidi anlayıp bir karara varılıncaya kadar, ülkemiz yalnızca cihada inanan, mantık sahibi olmayan ve insan hayatına saygı duymayan kişilerin korkunç saldırılarının kurbanı olamaz” diye konuştu.

Trump daha önce de Amerika’da camilerin izlenmesi, Amerika’ya giriş yapan Müslümanlar’In fişlenmesi gibi taleplerde bulunmuştu.

Başkanlık yarışı kampanyasında sert bir söylem kullanmaktan hiçbir şekilde kaçınmayan emlak devi Trump, son açıklamalarının dozunu özellikle Paris’teki ve California eyaletinin San Bernardino ilçesindeki saldırılardan sonra arttırmış durumda.

Beyaz Saray’dan kınama

Başkan Barack Obama pazar gecesi Amerikan halkına hitaben yaptığı konuşmada, son terör saldırılarından sonra Müslümanların hedef alınmaması çağrısı yapmıştı.

Beyaz Saray, Trump’ın açıklamalarını kınamakta gecikmedi, açıklamaların “Amerikan halkının değerlerine ters düştüğü” ifade edildi.

Başkan Obama’nın dış politika danışmanlarından Ben Rhodes, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, din özgürlüğünün anayasal hak olduğunun altını çizdi.

Diğer Cumhuriyetçi adaylardan da kınama

Trump’ı Başkan seçimlerine katılan aynı partili siyasi rakipleri de kınadı. Cumhuriyetçi Partili diğer aday ve eski Florida Valisi Jeb Bush, Twitter’da yayınladığı mesajında, Trump’ın çizgiyi aştığını ve siyasi taleplerinin ciddi olmadığını yazdı.

New Jersey eyaletinin Cumhuriyetçi Valisi Chris Christie de, Trump’ın kendini gülünç duruma düşürdüğünü ve yapıcı olmadığını savundu.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Trump’ın saçma açıklamalarının, tehlike saçan abartılı söylemlere dönüştüğünü bildirdi.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi Başkanı İbrahim Hooper ise daha sert bir açıklama yaptı. Hooper, “faşizm dönemine girdiklerini” savunarak, “Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen başkan aday adayının bu tarz bir faşist açıklama yapmasının yalnızca Müslüman Amerikalılar açısından değil, tüm Amerikalılar açısından rahatsız edici olması gerektiğini” belirtti.

Amerika'nın Sesi

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim