Tüketilmesi "Riskli" Olan Besinler Açıklandı! Bu Gıdaları Alırken Dikkat!

Tüketilmesi "Riskli" Olan Besinler Açıklandı! Bu Gıdaları Alırken Dikkat!

Uzmanlar bu gıdalara karşı uyardı! Riskli grupta bulunan gıdaları tüketirken dikkatli olmak gerekiyor. Her gün tükettiğimiz bu gıdalar hastalıklardan zehirlenmelere hatta ölüme kadar yol açabiliyormuş!

Uzmanlar bu besinlere karşı uyardı! Bazı besinleri tüketmek sağlığa faydalı iken bazıları da yararlıdır. Ancak bu sıralanan gıdaları tüketmek "risk" içeriyor. İyi temizlenmediği takdirde ya da yetişme süreciyle bağlantılı olarak zehirli olabilen bu gıdalara karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Mantar

Uzmanların ilk sıraya koyduğu gıda mantar oldu. Mantar bilindiği üzere pek çok çeşidiyle doğada yerini alır ancak doğru mantar seçilmezse mantar zehirleyebilmektedir. Bunun yanında bazı mantar türleri de halüsinasyona yol açabilmektedir.  

Yumurta

Riskli gıdalar listesinde yer alan diğer bir gıda ise neredeyse her gün tükettiğimiz yumurta. Yumurta "sarmonella" tehlikesi nedeniyle doğru tüketilmediğinde zehirleyebilmekte ya da hastalığa yol açabilmektedir. Bu nedenle yumurtayı tüketmeden önce iyi pişirmek gerekiyor. Çiğ yumurtada tehlike artarken çiğ olarak kek ya da kurabiye hamuru gibi yumurta barındıran hamurlar da tüketilmemelidir. Bayat yumurtada da aynı tehlike söz konusu olduğundan mutlaka yumurtanın tazeliği kontrol edilmelidir. Yumurtanın zaten olup olmadığını anlamak için ise bir su bardağı suya yumurtayı koyun. Eğer batarsa, yumurta tazedir, ancak yüzüyorsa ya da tabana çıktıysa bayattır.

Kahve

Kahve de riskli gıdalar arasında yet aldı. Şaşırtıcı ancak her gün içtiğimiz hatta butik cafelerden neredeyse yarım litrelik koca karton bardaklarda satın aldığımız kahveyi fazla tüketmek çük büyük risk taşıyor. Uykusuzluk başta olmak üzere, vücuttaki suyu azaltması gibi nedenlerle kahve hiç de masum değil. Kararında tüketilen kahve gerçekten sağlığa fayda sağlasa da kararında içmek gerekiyor.

Fıstık

Yer fıstığı da riskli grupta yer alan gıdalardan biri. Ancak yer fıstığının tüketilmesinde genel olarak bir sakınca yok. Sadece alerjisi olan kişiler üzerinde öldürücü niteliğe sahip olan fıstık, pek çok kişinin ölümüne yol açtı. Bunun yanında 1997 senesinden 2002 senesine kadar izlenen çocuklarda yer fıstığı alerjisinin arttığı görüldü.