Tüm çalışanları ilgilendirmekte... Ödenecek Para...

Tüm çalışanları ilgilendirmekte... Ödenecek Para...

Çalışanları ilgilendiren önemli bir karar sürenin uzatıldığı açıklandı. Peki ama ne yapmak gerekiyor?

Salgın sürecinde ayrımcılığa uğradığını düşünen çalışanların yazılı başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru yapanların tazminat alma hakkı bulunuyor. Bu konuyla ilgili Yargıtay'ın emsal olacak kararı bile var.

Ücretsiz izne çıkarılırken eğer haksızlığa uğradıysanız yapmanız gerekenleri Gazetevatan açıkladı..

Bilindiği gibi ülke genelinde salgınla birlikte çalışan ve işverenlerin haklarını koruma amacıyla işten çıkarma yasağı konulmuştu.

Kısa çalışma ödeneğinin verilmesi ve iş kanunu ödeneğinin verilmesi ayrıca iş kanunu gereğince çalışanın iş akdinin feshinin kısıtlanmasına ilişkin düzenleme ise iki aday daha uzatıldı.

Böylelikle vatandaşların  ekonomik olarak mağdur olmasının önüne geçildi.

Ancak ödenen kısa çalışma ödeneği çalışanların hayatını devam ettirmeyi zorlaştırıyor ve çok sayıda çalışan bu ücretin yetmediğini söylüyor..

Ücretsiz izne çıkarken ise mağdur olan çok

Bazı işverenler çalışanları uzun süre ücretsiz izne çıkarırken bazıları da normal çalışma koşullarına devam ediyor. işverenin işçilere eşit davranması gerekir. Yargıtay kararları var. 
 
Eğer ayrımcılığa uğradığını düşünen varsa öncelikle çalışma bakanlığı il müdürlüğüne şikayet gerekir ve bakanlık müfettişleri ayrımcılık tespit ederse işverene bu sorunun çözülmesi için süre verir. Bu sürecin sonunda ayrımcılık sürerse gerekli işlemler yapılır. Kıdem tazminatı yanı sıra mahkeme vasıtasıyla dört ay kadar ayrımcılık tazminatı bile verilmesini sağlayabilir. İşveren bu tazminatı kabul etmezse arabulucuya başvurulur. Sonuç alınmazsa dava açılır 

En Yeniler