Tüm Emeklileri İlgilendiren Maaş Kesintisinin Detayları

Emekli Maaşı alan vatandaşları ilgilendiren uyarı! Eğer Emeklilik maaşı almaktaysanız kesinti hakkında mutlaka haklarınızı arayın! Herkesi ilgilendiren uyarı geldi

Tüm Emeklileri İlgilendiren Maaş Kesintisinin Detayları
Yayınlanma Tarihi : 18 Mart 2021 12:00

Milyonlarca vatandaşımızı yok yakından ilgilendiren, emekli, dul, yetim maaşlarında bir kesinti yapılması planlanıyor mu ? Maaş kesintileri için belirlenen şartlarda özellikle imza şartı bulunmaktadır. İmza atmayan hiçbir maaşın kesintiye uğrayamayacağı belirtilmektedir.

Bankaların kredi kartı ve kredi borcu olan müşterilerine maaşları üzerinden bir kesinti yapılabilir mi ? Bu konuda yazılı bir taahütünüz bulunmuyorsa kesinti yapılamıyor.

Özellikle bu konuda imza atarken hangi şartlarda neye imza attığınızı iyi okumanız gerekmektedir. Bilgisiz bir şekilde daha önceden onay verdiyseniz, kredi ve kredi kartı borçlarınızı ödeyemezseniz kesinti veya bloke ile karşılaşabilirsiniz.

Kendi rızanız dışında uygulanan maaş haczi bulunuyorsa, en kısa zamanda banka kanalına haciz konulan maaşın emekli maaşı olduğunu yazarak ilgili icra dairesi müdürlüğüne itirazda bulunmanız gerekmektedir.

Milyonları ilgilendiren durum herkes için önem arz ediyor. Hatta pandemi süreci boyunca yaşanan ekonomik sıkıntılar sebebiyle kredi kartı kullanımların da büyük bir artış görülmektedir.

Acil ihtiyaçlarını mecburen banka üzerinden karşılayan vatandaş sorun yaşayabiliyor. Maaşlarında kesinti yapılması durumundan endişe eden milyonlarca emekli bulunuyor.

thumbs-b-c-7122d779c4bbb3c7d8607d0581323245.jpg

Avukatlar bankaların emekli, dul, yetim maaşları üzerinden bir haciz yapılamayacağını söylemektedir. Özellikle çeşitli psikolejik baskılar sonrasında bilinmeden buna izin verilebiliyor. Yasanın belirttiği karar emeklilerin özellikle Memur emeklisi, SSK Bağkur emeklisi hatta dul ve yetimlerin maaşına üçüncü kişilere olan borçları sebebiyle haciz işlemi yapılabilmesi için emekli olan kişinin bu konuda rızasının olması gerekmektedir.

Kısaca bahsetmemiz gerekirse, rızanız dışında bir haciz işlemi uygulanamıyor. Bu konuda birkaç istisna içeren durum ise nafaka borçları, borcu bulunan kişinin muvafakat durumudur. Kısaca emekli, dul ve yetim maaşları, Sosyal güvenlik kurumu alacakları nafaka gibi muvafakat olmadan haciz işlemi başlatılamamaktadır.

 

Hemen Bankaya Başvuruda Bulunulmalı

3157407.jpg

Yargıtayın bu konuda emsal niteliğinde emekli maaşlarına bir haciz konulamaması konusunda kararları bulunuyor. Rızanız yoksa vakit kaybetmeden ‘’ Maaşın emekli maaşı olduğunu’’ içeren bir yazıyı iletmeniz gerekiyor. Kanun hükmü gayet açık SGK üzerinden doğan alacak hiçbir şekilde muvafakat verilmeden haciz gerçekleştirilemez. Maaş hacizlerinde uygulanan maaşın 4/1 yani %25 kadar kesinti olabilir, bunun dışında bir oran kullanılamaz.

 

Maaşların Tamamı Bloke Edilemez

 

Kredi kartı borcunuz bulunuyorsa ve aynı banka üzerinden maaş alıyorsanız, banka maaşınızın tamamına bloke koyabilmektedir. Fakat bankanın bu konuda hukuki bir hakkı bulunmuyor. Özellikle bunu bilmeyen vatandaş itiraz etmediği için bankalar bu işlemleri gözü kapalı bir şekilde gerçekleştiriyor. Borçlu olan kişi ailesinin yaşam koşulu standartlarını devam ettirebilmesi için gerekli miktarın düşülmesi sonrasında haciz işlemi yapılmalıdır. Yasal takip üzerinde birden fazla haciz bulunuyorsa, bu durumda diğer haciz işlemi sıraya alınır. İlk başlatılan haciz işlemi bitmeden üstüne başka bir haciz işlemi uygulanamıyor.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.