Tüm emeklilik bekleyenleri ilgilendiriyor! Prim günü düşüyor, seneler öncesinden emekli olabilirsiniz!

Tüm emeklilik bekleyenleri ilgilendiriyor! Prim günü düşüyor, seneler öncesinden emekli olabilirsiniz!

Emeklilik bekleyenleri ilgilendiren kararla ilgili gelişme. Emeklilik için yeni bir adım atıldı, prim günleri düşürüldü. Emekliliğe giden sürede seneler fark edecek! Çok kısa bir sürede emekli olunabilecek....

Tüm çalışanları ilgilendiren haber. CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu meclise öneri sundu. Kanunen bir haksızlık oluşturan durumu ortaya çıkararak yeni tasarı sunan Bakırlıoğlu'nun önerisinin kabul edilmesi halinde 9000 gün süren prim oranı 7200 güne düşürülecek. Bu da beş sene erken emekli olmak anlamına geliyor!

Kanun teklifinin gerekçesi ne?

Çözülmesi gereken bir sorun var diyerek emeklilik hakkındaki bir soruna değinen Bakırlıoğlu pek çok kişinin umudu oldu. Emeklilik ile ilgili olarak aynı yasaya tabi olan iki farklı kesimin farklı şartlara tabi olmasının Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu açıklayan Bakırlıoğlu, emeklilik konusundaki eşitsiz bir durumdan söz etti. Buna göre işçi olanlar emeklilik için 7200 gün prim ödüyor ancak esnaf ile sanatkarların ödemesi gereken prim ise 9000 gün. Anayasanı eşitlik ilkesine uymayan bu durumu ise Bakırlıoğlu gündeme getirdi.

Daha önce verilen sözler tutulmadı...

Bakırlıoğlu, bu durumun daha önce iktidar tarafından dile getirildiği ancak meclise hala sunulmadığını açıklayarak verilen sözler tutulmadı dedi.  Şimdiye kadar herhangi bir değişiklik olmayan bu durumu ise Bakırlıoğlu gündeme tekrar getirdi ve meclise konuyla ilgili bir tasarı sundu.

Beş sene erken emeklilik olacak

Bakırlıoğlu'nun sunduğu teklifin kabul edilmesi halinde  Bağ-Kur’lu çalışanlar, hem sigortalılık hem de yaş şartını sağladığı takdirde 9000 gün olan prim günleri 7200'e düşecek.  Bu da esnaf ve sanatkarların 5 sene daha erken olacağı anlamına geliyor.