Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik Neden Olur?

Doğal yolla olan gebeliklere göre dış gebelik riski tüp bebek tedavisinde daha fazladır. Tüp bebek tedavisi esnasında oluşabilecek dış gebelik riski için gebelik kesesinin izlenmesi oldukça önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik Neden Olur?
Yayınlanma Tarihi : 30 Aralık 2020 19:30

Tüp bebek tedavisine başlayan anne adayına, embriyonun anne rahmine yerleştirilmesinden 12 gün sonra bir kan testi yapılır. Bu dönemde ultrasonda gebelik belirtisine saptanamaz. Yapılan kan testinden 2 hafta sonra anne adayı ultrason kontrolüne gider ve bu kontrolde gebelik kesesi görülebilir. Dış gebelik riskinin ön görülmesi için gebelik kesesinin izlenmesi çok önemlidir. Bu dönemde anne adayının kanında B-HCG değerleri takip edilir. Bu incelenen değerlerde dış gebelik fark edilirse tedavi uygulanmaya başlar. Dış gebeliğin en sık görülen belirtisi ise kasık ağrılarıdır.

Doğal olan gebeliklerde dış gebelik ihtimali %1 dolaylarında iken, tüp bebek tedavisi gören anne adaylarının dış gebelik yaşama ihtimali ise %2 civarlarındadır.

Kendiliğinden kaybolabilen dış gebelikler olduğu gibi, bazı istisna durumlarda ilaç tedavisi ve ameliyat gerekebilir. Dış gebelik tedavileri, doğal hamilelik veya tüp bebek tedavisi sonucu oluşan hamilelikte farklılık göstermez. Tüplerinin tıkalı olması nedeniyle tüp bebek tedavisi uygulanan anne adaylarında, daha önce pelcik enfeksiyon (PID) geçirmiş hastalarda ve daha önce dış gebelik geçirmiş olan hastalarda, tüp bebek tedavisinden sonra dış gebelik oluşma riski biraz daha fazladır.

Anne adayının aynı anda hem rahminde hem de normal gebelik yaşaması ve bunun rahim dışında bir gebelik olması, tüp bebek tedavisi gören hastalarda %1 civarlarındadır. Rahme yerleştirilen embriyo sayısının fazla olması da bu riski artıracaktır.