Türk bilim insanından korkutan uyarı! Koronayı atlatanları bekleyen korkunç tehlike

Türk bilim insanından korkutan uyarı! Koronayı atlatanları bekleyen korkunç tehlike

Prof. Dr. Yıldırım Ahmet Bayazıt ve ekibi koronavirüsün etkilerine dair hiç bilinmeyen bir etkiyi ortaya çıkardı. "Saatli Bomba gibi orada duruyor..."

2019 yılı Aralık ayından Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve orada bulunan vahşi hayvan pazarında bulunan  yarasalardan insanlara bulaştığı tespit edilen Koronavirüs salgını kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına aldı. 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2020 yılı Mart ayında Küresel Salgın olarak ilan edilen bu hastalık dünya genelinde bu zamana kadar milyonlarca insanın hastalığa yakalanmasına ve hayatını kaybetmesine neden oldu. 

Hayatını kaybetmeyen ancak hastalığı geçiren kişiler üzerinde belirli bir oranda hasar bıraktığı düşünülüyor ancak bu zamana kadar bu hasarların tam olarak ne olduğu tespit edilemiyordu. 

Koronavirüsün insanlar üzerinde ne gibi hasarlar bıraktığını ortaya çıkarmak amacıyla yapılan çalışmalardan biri de Prof. Dr. Yıldırım Ahmet Bayazıt ve ekibi tarafından geliştirildi. Yapılan çalışmalar neticesinde hastalar üzerinde gerçekleştirilen araştırmalarda henüz tedavisi olmayan bir sonuç elde edildi.

Kalıcı Hasarlara Yol Açabilir

Türk bilim insanı Prof. Dr. Yıldırım Ahmet Bayazıt ve ekibi küresel salgının hiç bilinmeyen bir etkisini ortaya çıkardı. 

Koronavirüse yakalanan hastaların, beyine giden sinirlerde kalıcı hasarlara sebep olabileceğini ve hastaların göz ile kulak arasında bulunan bağlantılarda sorun yaşandığını ancak genç yaşta bu hastalığa yakalanan hastaların bu durumun farkına varamadığını ifade etti.

Farkına varılabildiğinde vücut telafi sisteminin devreye girdiğini ifade eden Profesör Dr. Bayazıt, sorunun saatli bomba gibi beklediğini ve şu an için bilinen bir tedavisinin bulunmadığını belirtti.

11-32 yaş aralığında bulunan 37 hasta arasında yapılan araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; Covid-19'un gözden beyine giden sinirlerinde hasar bırakabildiği tespit edildi. halk arasında astronot hastalığı olarak bilinen bu hastalık bireylerde, uzayda ve boşluk hissindeymiş gibi bir his yaratabildiği tespit edildi.

Uluslararası düzlemde bu zamana dek böyle bir çalışma yapılmadığı ve literatürde bu anlamda büyük bir eksikliğin giderildiğini belirten Bayazıt, ortaya çıkabilen sorunları ise şu şekilde açıkladı; 

Hastalığın MR ve ultrason gibi cihaz taramalarında ortaya çıkarmadığını tespit ettiklerini ifade eden Prof. Dr. Bayazıt, hastalığı atlatan insanlar üzerinde yapılan incelemelerde Dizziness hastalığı( astronot hastalığı) belirtilerini tespit ettiklerini ifade ediyor.

Vücuttan gelen koordinasyonların iyi yapılamaması sonucunda ortaya denge problemleri olduğunu belirtiyor. Bunun sebebinin ise gözden beyine giden sinirlerde kalıcı hasarlar bırakıyor. Görüntüler hatalı kodlarla iletiliyor ve baş dönmesi ile denge kaybı sorunları baş gösteriyor.

İlgili Haberler
En Yeniler