Türk bilim insanından  koronavirüs aşısıyla ilgili çarpıcı açıklama. Tersine çevirecektir...

Türk bilim insanından koronavirüs aşısıyla ilgili çarpıcı açıklama. Tersine çevirecektir...

Koronavirüs vaka sayılarının kontrolden çıktığı şu günlerde Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta, vaka sayılarının nasıl kontrole alınacağıyla ilgili açıklama yaptı.

Koronavirüste kontrolden çıkan vaka sayıları her geçen gün artarak devam ediyor. Ölümlerin 185'e, vaka sayısının ise 29 binlere ulaştığı şu günlerde alınan tedbirler yeterli olmuyor.

Haftasonuna yeni tedbirlerin ve yasakların geleceği konuşulurken Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta, koronavirüste aşı karşıtlığının doğru bir yaklaşım olmadığını belirterek aşı alanında tüm dünyada önemli çalışmalar yürütüldüğünü ifade etti.

Yeterli bilince sahip değiliz!

Toplumun aşı konusunda yeterli bilince sahip olmadığını belirten Usta, aşının ne olduğu, nasıl üretildiği, ne işe yaradığının bilinmesi, toplumun da bilinçlendirilmesi gerektiği ve aşıyla ilgili her çalışmanın kıymetli olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Coşkun Usta,"Vaka sayılarını tersine çevirmek için aşı şart, başka hiçbir şansımız yok. Aşılar yapılmaya başladıkça kendimize gelmeye başlayacağız, normalimize döneceğiz. Yapılmaya başlandığında önce sağlık personelinin gücü yerine gelecektir.

Kronik hastalıkları olan kişiler de aşılanacaktır. Aşı karşıtları ne kadar yanlış düşündüklerini çok daha net görecekler. Mart, nisan gibi aşının net etkilerini görmeye başlarız. Gerçekten bu çok büyük bir çağ atlamaktır. Tıp camiası olarak çok mutluyuz, gururluyuz. Aşı sayesinde tüm dünya olarak ciddi bir travmadan döneceğiz."

Aşıya karşı çıkmak doğru değil!

İnsanların neye karşı olduğunu iyi bilmesi gerektiğini aktaran Usta, şöyle konuştu:

"Aşıya karşı çıkmak doğru bir yaklaşım değildir. Onun için aşı konusunda doğru bilgilenmemiz, yakınlarımızı bilgilendirmemiz gerekiyor. Bazıları aşıya kendisi karşı çıkıyor, yakınlarının da aşı olmasını engellemeye çalışıyor. Bu, sorunlara neden olur. Kendilerini çok önemsedikleri için 'O kadar önemliyim ki aşı olmam, vücudumdan bir şey öğrenmeye çalışıyorlar' gibi yaklaşımlarla aşı karşıtlığı çıkarmaya çalışıyorlar."

Bu siteden ulusalpost.com aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

İlgili Haberler