Türk bilim insanından mevsimsel hastalıklar ve koronavirüse karşı en doğal reçete...

Türk bilim insanından mevsimsel hastalıklar ve koronavirüse karşı en doğal reçete...

Hem kışın getirdiği hastalıklardan hem de koronavirüsten korunmak için dikkat edilmesi gerekenler..

Kış dönemi ile birlikte mevsime bağlı hastalıklar yoğun biçimde görülmeye başlanacak. Koronavirüsten korunabilmek için vücudumuzu diri tutmalı ve bağışıklık sistemimizi hastalığa karşı güçlü hale getirmeliyiz.

Bilim insanı Reyhan Aliusta, "Bağışıklık Sistemimizin yüzde 80 i bağırsaklardadır. Dostumuz olan trilyonlarca bakteri bağırsaklarımızda yaşar. Mikrobiyota dediğimiz yararlı bakterilerin sayısı insan vücudunda bulunan bütün hücrelerin sayısının 10 katıdır. 

Bağırsaklarımız ancak kabızlık, ishal veya gaz sancısı yaşadığımızda aklımıza gelir. Halbuki sağlığımızın gerçek temeli bu organdır. Bağırsaklarımızdan vitaminler ve mineraller vücuda emilir, zararlı ve toksik maddeler, sindirilmemiş gıdalar ise vücuttan atılır. Yani burası bir detoksifikasyon merkezidir. Bağırsaklarımız sağlıklı değilse bağışıklık Sistemimiz sağlıklı olamaz" dedi.

En İyi Probiyotik 'Akasya Gamı' 

Bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasının ve birçok hastalıklarda korunma da en önemli hedefin bağırsakta biriken zararlı toksiklerin vücuttan atılması, vücudun asitlerden arındırıp alkali ortamın sağlanması ve Prebiyotik desteği ile dost bakterilerin çoğalması olduğunu kaydeden Aliusta,"Probiyotikler bizim faydalı bakterilerimizdir. Prebiyotikler ise probiyotiklerimizin gıdasıdır. Bu prebiyotikler mide asidinden etkilenmeden bağırsağa kadar ulaşmalıdır. Bağışıklık sistemimiz için probiyotik ve prebiyotikler çok önemlidir.

Dışarıdan aldığımız probiyotiklerin hepsi bağırsağımızda kalmaz büyük bir kısmı atılır. Halbuki bizim kendi probiyotiklerimiz var ve bu probiyotiklerimiz bizimle beraber yıllarca yaşadıkları için bize adaptedir, dışarıdan müdahale etmediğimiz sürece bize hep hizmet ederler. Yani kendi floramızda yaşayan bakterileri beslemek, çoğaltmak daha önemlidir. Prebioyotik alarak bunu sağlayabiliriz. Dünyada ki en iyi probiyotik: Akasya gamıdır. Akasya ağacının gövdesinde ki bir reçinedir bu. Mide asidi bu Akasya gamını sindiremez ve bağırsaklara kadar ulaşır ve oradaki dost bakterileri besler. Gıdalardan prebiyotik olanlar ise; pırasa, enginar, kereviz, soğan, sarımsak vb. gıdalardır" dedi.

C vitamini ve bağışıklık

Günlük C vitamini alınmasının bağışıklık sistemi için çok önemli olduğuna dikkat çeken Aliusta, C vitamininin suda çözünen bir vitamin olduğu için vücutta depolanmadığına vurgu yaptı. Aliusta, "Vücudumuz ihtiyaç duyduğu miktarı alır ve kalanını atar. C vitamini vücudumuzun doğal savunma mekanizmasını güçlendiren bir antioksidandır. Sayılamayacak kadar çok faydası vardır. C vitamini Kolajen oluşumuna katkıda bulunur. Cilt sağlığının yanı sıra kronik hastalıklarla savaşmakta da çok önemli bir vitamindir. C vitamini içeren besinler; biber, roka, marul, maydanoz, kivi, limon, ananas, brokoli, ıspanak vb. gıdalar" dedi.

Ulusalpost.com - Aktif Link vermeden Alıntı yapılamaz..

İlgili Haberler