Türk Dizi ve Filmleri ı Berlin Film Festivali'nde

Türk Dizi ve Filmleri ı Berlin Film Festivali'nde

Uluslararası Berlin Film Festivali'nde yönetmenler filmlerini tanıtırken, festivale paralel olarak düzenlenen Avrupa Film Pazarı'nda (EFM) filmler, sektör temsilcilerinin beğenisine ve satışa sunuluyor.

7-15 Şubat tarihleri arasında düzenlenen Avrupa Film Pazarı'nda, sinema sektörünün yanı sıra dizi film sektöründe de yeni iş bağlantıları kurulması hedefleniyor. Avrupa Film Pazarı kapsamında düzenlenen Dram Dizileri Günlerinde (Drama Series Days) bu yıl Türk dizi filmleri de tanıtılacak. TRT'nin yapacağı sunumda, Ertuğrul: Diriliş, Tek Yürek ve Halka dizileri tanıtılacak, dizi sektörü hakkında bilgiler verilecek.

Türk sinema standını ziyaret eden, Türkiye'de Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisiyle adını duyuran Alman kökenli Türk oyuncu Wilma Elles de Türk dizilerini çok başarılı buluyor. "Türk dizileri neredeyse bütün dünyada izleniyor" diyen Elles, "Amerikan dizilerinden sonra en çok Türk dizilerinin satıldığını" dile getiriyor. Elles'in verdiği bilgilere göre, 2010-2013 yılları arasında yayınlanan Öyle Bir Geçer Zaman ki 73 ülkede izlendi.

Emrah Kılıç, Türk dizilerinin özellikle Balkanlar, Ortadoğu ve Orta Asya ülkeleri ile Kafkaslar'da izlendiğini ifade ediyor. Kılıç, "Burada hangi standa gitseniz, hangi ülkeden birisiyle konuşsanız, bir Türk dizisinin ve oyuncularının ismi hemen ezbere sayılıyor" diyor. Kılıç, Türk sinema standında, "Kıvanç Tatlıtuğ'u ülkemize istiyoruz veya Kenan İmirzalıoğlu'na nasıl ulaşabiliriz" gibi sorularla sıklıkla karşılaştıklarını aktarıyor.

haberin tamamı için kaynak
www.dw.com