• BIST 101.742
  • Altın 228,409
  • Dolar 5,2959
  • Euro 5,9997
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara -1 °C
  • İzmir 7 °C

Türk doktorlar Kosova’ya çıkarma yaptı

Türk doktorlar Kosova’ya çıkarma yaptı
Kosova-Türkiye Sağlık Haftası kapsamında Türkiye’den gelen 25 uzman doktor Priştine Üniversitesi Hastanesi’nde çalışmalara başlayarak Kosovalı meslektaşlarıyla birlikte ameliyatlara girdi.

Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Kosova - Türkiye Sağlık Haftası etkinlikleri kapsamında Türkiye’den gelen kardiyovasküler cerrahi, plastik cerrahi, genel cerrahi, üroloji, göz hastalıkları, kadın doğum ve anestezi alanlarında 25 uzman doktor bir hafta boyunca çeşitli ameliyatlar gerçekleştirecek.

Kosovalı doktorlar ile karşılıklı tecrübe paylaşımı esasına dayalı olarak gerçekleştirilecek olan çalışmalarda özellikle maddi anlamda sıkıntı yaşayan Kosovalı hastalar tedavi edilecek. Türkiye’nin değişik illerindeki kamu hastanelerinde çalışan, aralarında profesör ve doçentlerin de aralarında bulunduğu alanlarında uzman olan doktorlar buradaki sağlık personeli ile tecrübe paylaşımında da bulunacak. Türkiye’den getirdikleri teknik ve tıbbi cihazlarla ameliyatlar gerçekleştirecek olan doktorlar Kosovalılardan da büyük ilgi görüyor.


Priştine Üniversitesi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Kosova Sağlık Bakanı İmet Rahmani, bu gerçekleştirilen etkinliğin iki devlet arasında sağlık alanındaki işbirliğinin somut göstergesi olduğunu söyledi. Rahmani, “Bu güzel işbirliğinin en çok faydasını şüphesiz ki hastalarımız görüyor. Ama aynı şekilde doktor ve hemşirelerimiz de bu işbirliğinden faydalanacaktır. Türkiye’nin yaptığı bu yardımın maddi yanı tartışılamaz çünkü çok yüksek bir maliyeti var” dedi. Toplantıda konuşan Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Kosova’nın Türkiye için tarihin derinliklerinden gelen ve geleceğe uzanan çok özel anlamlarla yüklü, dost ve kardeş bir ülke olduğunu söyledi. Büyükelçi Kılıç, “Bu itibarla Türkiye tüm alanlarda olduğu gibi sağlık alanında da Kosova’nın çağdaş standartları yakalaması için tüm katkılarını bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da vermeye devam edecektir. 3. Sağlık Haftası etkinliği iki ülke arasında dostane ve profesyonel işbirliğinin çok önemli bir halkasını oluşturuyor. Türk doktorların bir hafta boyunca burada meslektaşlarıyla gerçekleştirecekleri ortak çalışmalardan ve karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşacak olmalarından çok büyük memnuniyet duyuyorum” dedi.


Sağlık Bakanlığı Daire Başkanı Arif Çetin, bilgi ve tecrübe paylaşımı kapsamında bugüne kadar 113 Kosovalı sağlık personelinin Türkiye’deki eğitimlerine katkı verdiklerini hatırlatarak, 3üncüsü düzenlenen ve 9 gün sürecek olan etkinlikte Pediatrik kvc, erişkin ve pediatrik kardiyoloji, plastik cerrahi, kadın doğum, genel cerrahi, çocuk cerrahisi, göz, üroloji ve anestezi alanında 30 kişilik ekiple burada olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Yapılan toplantının ardından alanlarında uzman 25 doktor Priştine Üniversitesi Hastanesi’nde Kosovalı doktorlar ile birlikte ameliyatlara girdi. 
MUSTAFA VERGİVEREN

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim