Türk Mutfağından Gün Yüzüne Çıkmamış Bir Lezzet Kuru İncirli Fıstıklı Pilav Tarifi

Türk Mutfağından Gün Yüzüne Çıkmamış Bir Lezzet Kuru İncirli Fıstıklı Pilav Tarifi

Türk mutfağının nefis tariflerinden biri olan kuru incirli ve fıstıklı pilav tarifi Osmanlı zamanında da epey popülerdi. Pilav içerisine kuru meyvenin çok yakıştığı nadir yemeklerden biri. Özellikle incir severler bu tarife bayılacak...

Kuru incir ile hazırlanan bu leziz pilava herkes bayılıyor. Daha önce denemediyseniz mutlaka bu sahura pişirin. Yalnızca dolmalık fıstık ve kuru incir ile nefis bir iç pilav hazırlayabilirsiniz.

İç pilav olarak da hazırlanabilecek olan bu tarifi en güzel yapan malzeme ise aslında tarçın. Kuru incir ve fıstığa çok yakışan tarçından hoşlanmayanlar ise miktarını azaltabilir ya da eklememeyi tercih edebilirler. Ancak kuru incir ve pirinç içerisindeki karbonhidrat nedeniyle yükselecek olan kan şekerini de düşürdüğü unutulmamalı. İşte nefis kuru incirli pilav tarifi...

Kuru İncirli Fıstıklı Pilav Tarifi İçin Gerekli Olacak Malzemeler

Beş tane kuru incir, bir paket kadar dolmalık fıstık, bir tatlı kaşığı oranında tuz, bir tatlı kaşığı oranında tarçın, bir demet kadar dere otu, dört su bardağı kadar pirinç ile beş su bardağı sıcak su ve son olarak iki çorba kaşığı tereyağı gerekli olacak olan malzemelerin arasında.

Kuru İncirli Fıstıklı  Pilav Tarifi Nasıl Yapılıyor?

İlk adımda dört bardak pirinci alalım ve derin bir kaba alıp ılık su doldurarak yıkayalım. Pirinci sürdükten sonra bir sefer daha su dolduralım ve biraz su ile karıştıralım. Beklettikten sonra ise yıkayarak süzelim.

Pilav tenceresini çıkaralım ve üçüne tereyağını dökelim. Eriyip köpükler çıkarınca pirinci süzüp buraya aktaralım. Tahta kaşık yardımı ile pirinçleri güzelce karıştıra karıştıra kavuralım. Kavrulduğunu ise birbirlerine yapışmalarından anlayabiliriz. Birbirlerine yapışan pirinçler dağılana dek karıştırmaya devam edelim. Ardından üzerine tuzu serpelim.

Ufak bir tava çıkaralım ve burada da fıstıklarımızı kavurmaya başlayalım. İncirleri de küçük küçük keselim ve kavrulan pirinçlerin üzerine ilave edelim. Suyu da döktükten sonra fıstıkları pilava alalım. Tencerenin kapağını kapatalım ve pilavın çekmesini bekleyelim. Ardından tarçını da serpiştirip karıştıralım. Dereotunu doğrayalım ve pilavın yanında servis edelim. Afiyet olsun.

İlgili Haberler