Türk mutfağının en sevilen hamur işi lezzeti el açması katmer gözleme tarifi

Türk mutfağının en sevilen hamur işi lezzeti el açması katmer gözleme tarifi

Türk hamur işi yiyeceklerin en lezzetlisi olan el açması katmer tarifi yazımızda. nefis katmer tarifinin püf noktası ise... Ev açması katmer yaparken bunlara dikkat etmek gerekiyor...

Dışı çıtır çıtır içi tel tel olan nefis tereyağlı katmer gözleme tarifi...

El Açması Katmer Gözleme Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemelerin Listesi

Altı kase kadar un kullanacağız. Bunun yanında üç yüz gram oranında tereyağı ile beraber bir su bardağı sıvıyağ ile bir çorba kaşığı tuz yanında bir tatlı kaşığı oranında da maya lazım edecek. Hamurun alabildiği kadar da su kullanacağız. Suyun soğuk olmamasına dikkat edelim.

El Açması Katmer Gözleme Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler

İlk olarak suyumuzun içerisine mayayı ekleyelim. Yaş maya kullanmaya özen gösterelim. Eğer mayayı daha fazla koyarsanız gözlemenin yapısı lastik gibi olacaktır bu nedenle dikkat edelim. 

Suda erittiğimiz mayayı yoğurma kabına dökelim. Üstüne un ile tuzu yavaş yavaş ilave ederek yoğurmaya başlayalım. Yumuşak kıvamda bir hamur elde edene kadar yoğurmayı sürdürelim. Sonrasında bir kase kadar tereyağını da ocağa alıp eritelim. Bu yağı katmerin içine sürmek için kullanacağız. 

Hamurumuzdan ufak bezeler koparalım ve tabaktan daha da büyük olacak şekilde açalım. İçerisine de eritmiş olduğumuz tereyağından sürelim. Ardından zarf şeklinde katlayarak köşeye terine koyalım. 

Tüm bezeleri yaptıktan sonra sırası ile ilk başladığımız bezeyi alarak kare olacak şekilde açalım. ısınan tavaya aldıktan sonra ocağın altını kısalım. Rengi çok az değiştiği zaman hemen döndürelim. Döndürdüğümüz yüzüne yağ sürelim. Sonrasında da tavanın içerisinde gözlemeyi çevirelim. Yağlanan yüzeyini sonrasında ters çevirelim. Ardından çevirdiğimiz yüzeyi de yağlayalım. Yağladıktan sonra yine terse çevirelim. Bu şekilde bir ay da iki kez daha döndüre döndüre pişirelim. İki tarafı da güzelce pişen gözlemeyi yağlı kağıt serili olan tabağa alalım. Dilerseniz üzerine de kağıt havlu serebilirsiniz. böylelikle hem yağını alır hem de çıtır kıvamını fazla kaybetmeden yumuşar. Afiyet olsun.

En Yeniler