Türk Mutfağının Vazgeçilmez Lezzetlerinden Olan Enginar Dolması Tarifi - Dağılmama Sırrıyla

Türk Mutfağının Vazgeçilmez Lezzetlerinden Olan Enginar Dolması Tarifi - Dağılmama Sırrıyla

Dolma çeşitliliği arasında hakkı en çok yenen Türk mutfağının en lezzetli enginar dolmasına bugün bir şans verin. Enfes ve şifalı enginar, dolma niyetine kullanıldığında patlıcan dolamsından da kabak dolmasından da daha lezzetli oluyor...

İzmir'in en lezzetli tariflerinden olan nefis enginar dolmasının faydalarının yanında tadına da şaşıracaksınız...

Sağlık Deposu Enginar Dolması Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler

Nefis enginar dolmamız için dört tane çiçek enginar, bir çay bardağı pirinç, bir ince doğranmış demet dereotu, üç ya da dört dal ince doğranmış taze soğan, bir çay bardağı zeytinyağı, bir çay kaşığı karabiber, bir çay kaşığı yenibahar, yarım çay kaşığı tarçın ve bir çay kaşığı tuz lazım olacak. 

Sağlık Deposu Enginar Dolması Tarifi Nasıl Pişirilir? 

Enginarlarımızı alalım ve karbonatlı suda on beş dakika bekletelim. Ardından güzelce duruladıktan sonra saplarından çiçeğe en yakın yerinden bıçak yardımı ile keselim. Sapın etli olan tarafının kabuklarını da soyup bir köşeye alalım. Tencerede pişirme esnasında lazım olacak. Sonrasında enginarlarımızı yan yatırarak üst kısımlarından iki parmak oranında bıçakla kesip atalım. 

Enginarların ortalarındaki yapraklardan birkaçını çekip koparalım. Göbeğindeki tüylü olan yeri de kaşıkla temizleyelim. İçlerini seyreltelim.

Yarım limonu alalım ve tuza batıralım. Ardından hazır olan enginarlarımızın içini, dışını ve yapraklarını ovalım. Enginara bu dokunuş çok daha lezzetli bir tat verirken pişerken kararmasının da önüne geçecek. 

İç harcımız için lazım olan tüm malzemeleri aynı kabın içerisine boşaltalım sonrasında güzelce karıştıralım. Harmanladığımız iç harcımızla enginarların oyuk olan iç kısımlarını dolduralım. Harcı enginarlara paylaştırdıktan sonra eğer artarsa enginarları tıka basa doldurmak için uğraşmayın çünkü tadını kötü etkiler. Bunun yerine buzdolabı poşetine alalım ve içerisine artan harcı koyduktan sona buzluğa koyalım. 

Enginarlarımızı doldurduktan sonra yayvan bir tencere alalım. İçerisine enginarları güzelce yerleştirelim. Enginarların tam yarısına gelecek şekilde sıcak su dökelim. Ocağın altını açtıktan sonra da tencerenin kapağını üzerine vuralım. Kaynadığında altını kısık ateşe getirelim ve 20 dakika kadar pişmesini bekledikten sonra pirinçler ve yaprakları kontrol ederek altını kapatalım. Tencerede soğumaya bıraktığımız ılık dolmaların üstüne zeytinyağı gezdirelim. Servis tabağına aldıktan sonra dereotu ile servis edebiliriz. Afiyet olsun.

En Yeniler