Türk mutfağının vazgeçilmezi olan Asırlık mantı Siron Hollanda'ya gidiyor! Her yerden talep var

Türk mutfağının lezzetlerinden biri olan Siron adı verilen mantı yurt dışına açıldı. Evlerde sadece iki dakikada pişip hazır olan Türk yemeklerine Hollanda'dan talep yağdı. Yakında Fransa marketlerinde de olacak.

Türk mutfağının vazgeçilmezi olan Asırlık mantı Siron Hollanda'ya gidiyor! Her yerden talep var
Yayınlanma Tarihi : 20 Haziran 2021 15:00

Asırlık mantı siron Hollanda'ya gidiyor! Gümüşhaneli girişimci kadınlar, evlerinde yaptıkları mantıları satmaya başladıktan sonra işi büyüttüler. Hepimizin bildiği, hazırlandıktan sonra sadece iki dakikada yemek olarak tüketilebilen sironu Hollanda'ya ihraç etmeye başladılar, hatta ilerleyen zamanlarda da Fransa ile görüşecekler.

Gümüşhane'de sonbaharda yapılan kışlık hazırlıkları arasında olan siron, yaygın bir gelenek olarak asırlardır pişiriliyor. Kadınlar evlerde bir araya gelerek un ve suyu karıştırarak oluşturdukları hamuru pişirip ince ince kesiyorlar. Dokuz sene öncesinde altı kişilik bir aile işletmesi olarak yola çıkan genç girişimci Ali Doğan, hayallerini gerçekleştirdiğini anlattı. Doğan yaptıkları sironları ilk olarak İstanbul gümrüğüne, buradan da Hollanda'ya göndermek için araca ilk yüklemeleri yaptıklarını açıkladı.

Tüm Türkiye'ye gönderi yapıyorlar

Ailece hedeflerinin bir gün yurtdışına ihracat yapmak olduğunu belirten Doğan, bundan öncesinde de Türkiye'nin illerine gönderim gerçekleştirdiklerini belirtti. Genç girişimci marka haline geldikten sonra Türkiye'yi de aşarak Avrupa'ya açıldıklarını ve emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

Hedefleri dünyaya açılmak

Yurt dışına gönderilen mantıların dört farklı çeşitte olduğunu belirten girişimci; siron, erişte makarnası, kesme mantı ve yaprak mantıyı Hollanda'ya pazarlamaya başladıklarından gururla bahsetti. Hollanda'nın başlangıç olduğunu ve önümüzdeki Eylül ayında Fransa ile görüşeceklerini açıklayan Doğan, ileride Almanya'ya ve sonrasında artık tüm dünyaya açılmak istediklerini dile getirdi.

Gurbetçiler buradan alıp yurt dışına götürüyor

Siron mantısı aslında Gümüşhane'nin coğrafi işaretli bir yemeği. Girişimci isimler, ülkeye döviz getirmek ve ihracatı arttırmak için büyük çaba sergilemeye devam edeceklerini duyurdu. Gurbetçilerin Türkiye'ye yaptığı ziyaretlerde de bu ürünleri alarak yurt dışına çıkardıklarını hatırlatan Doğan, cumartesi günü yola çıkacak olan ürünleri ile Hollanda marketlerinde yer alacaklarını açıkladı. Girişimci aile yaptıkları ürünleri e-ticaret ile Türkiye'nin dört bir yanına pazarlıyor

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.