Türk mutfağının vazgeçilmezi olan menemeni birde böyle yapın tavuklu menemen tarifi

Türk mutfağının vazgeçilmezi olan menemeni birde böyle yapın tavuklu menemen tarifi

Menemen tartışmalarına noktayı koyacak kuvvette lezzetli bir tarif olan tavuklu menemen tarifinin sırrı bu noktada gizli. Menemenin en lezzetli hali olan tavuklu soğanlı nefis menemende öyle bir gizli malzeme var ki...

Menemen hem soğanlı hem de tavuklu olur. Nefis protein bombası kahvaltılık tarifi!

Tavuklu Menemen Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler Listesi

Tavuklu nefis menemen tarifimiz için ilk olarak üç tane yumurta alalım. Orta ya da büyük boy olmaları daha iyi olacaktır. Sonrasında da üç diş kadar sarımsağı köşede bekletelim. Özellikle tavukla buluşunca sarımsağın tadı harika bir aroma ortaya çıkarıyor. Bir tane acı biber alalım. Yeşil biberin koyu ve ince olanı acıdır. Bu nedenle acısız isterseniz etki ve açık renkli olandan da alabilirsiniz. Yarım kavanoz kadar domates konservesi de menemenimiz için gerekli olacak. Ancak konserve yoksa iki tane büyük domates de kullanabiliriz. İsteğe göre tuz ve karabiber ekleyecek olduğumuz menemenimizin içerisine koyacağımız tavuk eti de yarım tavuk göğsü ya da iki tane tavuk budu olmalı.

Kızartmak için de biraz zeytinyağı kullanacağız. Özellikle zeytinyağı ile piştiğinde çok daha lezzetli oluyor ancak başlangıçta yağı yakmamaya özen gösterelim.

Tavuklu Menemen Tarifi

İlk olarak marketten tavuğu alırken dikkatli olalım. Tavuk etleri eğer sararmışsa, buzlukta olmasına rağmen buzu erimiş ve yumuşamış gibiyse, kötü bir koku arada burnunuza çarpıyorsa ve son kullanma tarihi çok yakınsa ya da geçmişse almamaya özen gösterelim. 

Sonrasında da eve getirelim. Aslında tavuk yıkanan bir gıda değildir ancak dilerseniz bir sudan geçirin. İçerisinde sarmonella bakterisi bulunması riskine karşın olarak tavuğu yıkarken tezgahın etrafında bulaşık ya da yiyecek bırakmayalım. Sonrasında da hem lavaboyu hem de tezgahı güzelce silelim.

Tavuğu doğrayalım. Dilerseniz küp küp dilerseniz jülyen halinde doğrayabilirsiniz ancak küp halinde olanların pişme süresi daha kısadır.

Tavuğu yanmaz yapışmaz tavaya alıp pişirmeye başlayalım. Suyunu salıp çekene kadar pişirdikten sonra içerisine biberimiz ile yağımızı dökelim. Biberler kavurulunca sarımsağı ister rendeleyin isterseniz de bıçakla ince ince kesip ekleyin. Yemeği karıştırın ve sarımsak kokusu çıkınca da konserve ya da rendelenmiş kabuğu soyulmuş domatesi ekleyin. Ardından tuz ile karabiberi atalım. Tavuklar ile domateslerin iyice piştiğinden emin olunca da üzerine çırpılmış yumurtayı dökelim. Yumurta iyice pişince ocaktan alalım. Afiyet olsun.