• BIST 104.638
  • Altın 229,297
  • Dolar 5,4595
  • Euro 6,1943
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 22 °C

Türk Ocağı 105 Yaşında

Türk Ocağı 105 Yaşında
Türk Ocağının kuruluşunun 105'inci yılı nedeniyle Eskişehir Türk Ocağı, Valilik Meydanında bulunan anıta çelenk bıraktı.

Türk Ocağının kuruluşunun 105'inci yılı nedeniyle Eskişehir Türk Ocağı, Valilik Meydanında bulunan anıta çelenk bıraktı. Türk Ocağı Şube Başkanı Nedim Ünal, Türkiye'nin büyük bir kucaklaşmaya, tek yumruk olmaya ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Çelenk töreninde bir açıklama yapan Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Nedim Ünal, Türk ocaklarının tarihteki öneminden bahsetti. Ünal, "Tarihte kurduğumuz en büyük devletin, Devlet-i Aliyyenin dağılma döneminde, bundan 105 yıl önce kutlu bir ocak kuruldu. Vatan ve millet aşkıyla dolu 190 Tıbbiyeli öğrenci. Türklüğün makûs tarihini yenmek için Türk milliyetçisi büyüklerine mektuplar yazdılar. Onlar da bu aziz millete hizmet için Türk Ocağını kurdular. Türk milletini fikir, ilim, sanat, ekonomi, eğitim gibi bütün alanlarda yüceltmek ülküsüyle şaha kalkan Türk Ocaklılar Balkan Savaşları, Birinci Dünya Harbi ve Milli Mücadelenin yaşandığı on yıllık savaş döneminde sadece fikri önderlik yapmadılar, fiilen cephelerde savaştılar. İşgal yıllarında emperyalistlere ilk direnenler de onlardı. Kapılarına ilk kilit vurulanlar da. Ama yılmadılar ve Anadolu'da Gazi Mustafa Kemal'in önderliğinde yeniden diriliş hareketinde mücadelelerini sürdürdüler ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna öncülük ettiler" dedi.

"Birliğe ve dayanışmaya çağırıyoruz"

Başkan Ünal, Türk Ocaklarının dün olduğu gibi bugün de Türk milletinin birliği ve bekası için çalıştığını söyledi. 16 Nisan'da yapılacak referanduma da değinen Ünal, "Vatanlarında öksüz bırakılan Irak ve Suriye Türkmenlerinin, Uygurların, Kırım Tatarlarının ve bütün mazlumların sesini duyurmaya çalışıyor. Türk dünyasını birliğe İslam alemini dayanışmaya çağırıyor. En başta da ülkemizin bütün yöneticilerini ve milli bütünlükten yana siyasetçilerini, kısır çekişmeleri bir yana bırakarak milli beka mücadelesinde odaklanmaya davet ediyoruz. Halk oylamasının sonucu ne olursa olsun Türkiye'nin büyük bir kucaklaşmaya, tek yumruk olmaya ihtiyacı var. Olağanüstü hal şartları içinde birlik ve beraberlik ruhunda açılan yaralar bir an önce sarılmalı, adaletin tecellisi için suçlular cezalandırılırken haksızlığa uğrayanların mağduriyetleri telefi edilmelidir. Türk Ocaklılar olarak bizler, içinden geçtiğimiz zor süreçte daima milletimizin, devletimizin ve demokrasimizin yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim